Wywiad z Martyną Rogala-Bator. Stowarzyszenie Karuna
Martyna Rogala-Bator jest nauczycielką języka Polskiego od 13 lat. A od niedawna także prezeską stowarzyszenia Karuna.

KR: Martyna, w pierwszej kolejności chciałam by Ci podziękować za wsparcie Ukraińców, za to ze prowadzisz lekcji dla moich rodaków bezpłatnie już tyle czasu. Pamiętam jak poznaliśmy się w końcu maja zeszłego roku. Uczestniczymy razem w projekcie od Nowogardzkiego Forum Organizacji Pozarządowych pod tytułem „Wspieramy i integrujemy się z obywatelami z Ukrainy”. Byłam na pierwszej lekcji i widziałam że świetnie sobie radzisz, ze rozumiesz Ukraińców i ze naprawdę lubisz to co robisz. Czy Ty wcześniej nauczałaś Ukraińców, czy to było Twoje pierwsze doświadczenie?
- Wcześniej uczyłam już w szkołach dzieci z Ukrainy, który jeszcze przed wojną pojawiali się tutaj w Nowogardzie. Uczyłam tez młodzież. Ale, myślę ze też nasze języki są bardzo podobne: mamy wspólną słowiańską dusze, wspólne korzenia, mentalność i bardzo dużo nas łączy. Więcej na pewno nas łączy niż dzieli. Zauważyłam że naszi przyjacieli z Ukrainy bardzo szybko uczą się języka Polskiego. Ja też przy okazji uczę się języka Ukraińskiego.

To jest bardzo mile, tak wspieracie się nawzajem. Powiedz co spowodowało ze zaczęłaś prowadzić kursy dla Ukraińców?
- Jak zaczęła się wojna to w polskich sercach praktycznie u każdego był taki zryw że chcemy pomagać. Każdy robił to tak jak potrafił. Wiedziałam że ja mogę uczyć, dać swoją wiedzę i czas. Więc jak tylko pojawiła się możliwość napisałam ogłoszenie na Facebooku. Odezwali się kilka osób i zostałam zaproszona do tego projektu (od NFOP). Teraz jeszcze w Lobzie biorę udział w projekcie gdzie uczę języka polskiego. Także mam bardzo wielu przyjaciół śród Ukraińców.

Do mnie każdy dzień przychodzą ludzi, którym ciężko nauczyć się mówić po Polsku. Co mogłabyś poradzić takim osobom?
- Powiem tak: najszybciej uczymy się języka Polskiego jak przebywamy z Polakami, czyli w taki bardzo naturalny sposób. Trzeba żeby ludzi nie bali się mówić, mieli odwagę powiedzieć jak nie zrozumieli, oglądali polską telewizję, czytali artykuły na Facebooku, słuchali Polskich piosenek. I powolutku się uda.

Świetne rady. Sama uwielbiam słuchać Polską muzykę, też mi to pomaga. A czy masz czasem myśli ze masz już dość? Co w takich chwilach Ciebie motywuje?
- Tak ,czasami jestem zmęczona bo oprócz zajęć nauki języka Polskiego prowadzę jeszcze inne zajęcia. I uczę dodatkowo dzieci Polskie, przygotowuje do egzaminów, prowadzę stowarzyszуnie. Też mam małe dzieci w domu. Ale motywują mnie ludzie. Ja uwielbiam przebywać z ludźmi, żartujemy, śmiejemy się i powiem że ja z tych zajęć wychodzę zrelaksowana. Lubię uczyć języka polskiego.

I to jest najważniejsze – robić to, co lubisz. Porozmawiajmy teraz o Stowarzyszeniu Karuna. Na czym ono polega? Kto może uczestniczyć?
- Stowarzyszenie Karuna służy rozwojowi kobiet, budowaniu kobiecej siły, mocy. Same słowo „Karuna” oznacza „miłość współczująca”. Nie jesteśmy feministkami, absolutnie nie. Raczej patrzymy w stronę takiej bardziej delikatnej struktury kobiety, która zarówno jest właśnie tą siłą. Chcemy wykorzystać atuty kobiece, jakich nie mają mężczyźni. Pragniemy przypomnieć kim naprawdę jesteśmy. Każda dziewczyna otrzyma tu wparcie, mamy psychologów, psychoterapeutkę, pedagoga, medytujemy, uprawiamy jogę. Przychodzą kobiety które kierują do nas z CUS. Powstała świetna grupa gdzie jesteśmy już przyjaciółkami i bardzo się wspieramy. Dostaliśmy dotacje od Gminy, to nas motywuje i daje możliwość sfinansować warsztaty terapeutyczne. Mamy mnóstwo pomysłów.

Jak myślisz dla czego kobietom warto uczestniczyć w Stowarzyszeniu Karuna?
- Myślę że warto przyjść na nasze zajęcia bo to jest taki czas, kiedy kobieta może się skupić tylko na sobie, zajrzeć do własnego serca,z obaczyć co tam gra. Często nie mamy na to czasu. Kobiety są bardzo silne i często nosimy swój ból w samotności. W naszym Stowarzyszeniu otwieramy się, zaczynamy zaglądać do swojej duszy. Pomału wyrzucamy z siebie to co boli i przychodzi moment kiedy się uleczamy. Każda kobieta może coś dać innej kobiecie: miłość, czułość, wsparcie, rade, przyjaźń.

Już chce do Was przyjść! Kiedy odbędzie się następne spotkanie Karuny i co będziecie robić?
- Zaplanowałam następne spotkanie 1.04.2023 r. Myślę że będziemy pracować z emocjami, oprócz tego zrobimy medytacje i jakieś rękodzieło. Wszystkie szczegóły będą napisane na stronie. Serdecznie zapraszamy dziewczyny z Ukrainy i także Polki do naszego Stowarzyszenia Karuna.

Dziękuję bardzo. Jakie masz plany na przyszłość? Może chcesz założyć własną szkole albo kursy?
-Tak, chciałabym rozwijać właśnie taką działalność śród kobiet. Mam już napisanych kilka programów na kilkudniowe kursy, treningi, spotkania. Jestem bardzo podekscytowana tym!

Martyna, jesteś naprawdę inspirującą kobietą od której bije pozytywną energią. Zycie Ci powodzenia we wszystkich poczynaniach i działalnościach. A naszym czytelnikom dużo chęci do poznania języka Polskiego i rozwoju wewnętrznego.

Drodzy przyjaciele, to jest mój ostatni artykuł. Wracam do Ukrainy. Dziekuje wszystkim, kto czytał naszą rubrykę, mam nadzieje że była ona dla Was korzystna. Życze pokoju nam wszystkim i powodzenia!

Krystyna Radkovska,
pełnomocnik Burmistrza
ds. polsko-ukraińskich

 * * *

Мартина Рогала-Батор є вчителькою польської мови з 13-річним стажем. А віднедавна ще й директоркою організації “Каруна”.

К.Р.: Мартино, насамперед, хочу подякувати Тобі за підтримку українців, за те, що проводиш безкоштовні уроки для моїх співвітчизників вже понад рік ш робиш це з великою любов’ю. Пам'ятаю, як ми познайомилися в кінці травня минулого року. Ми разом брали участь у проєкті Новогардського форуму позаурядових організацій під назвою «Підтримуємо та інтегруємося з громадянами України». Я була на першому уроці і бачила як гарно Ти ладнаєш з українцями і що Тобі дуже подобається те, що Ти робиш. Ти раніше навчали українців чи це був Твій перший досвід?
Раніше я навчала у школах дітей з України, які до війни приїздили сюди, в Новогард. І я також навчала підлітків. Але, вважаю, що наші мови дуже схожі: у нас спільна слов'янська душа, спільне коріння, менталітет і у нас багато спільного. Безумовно, нас об’єднує більше, ніж роз’єднує. Я помітила, що наші друзі з України дуже швидко вивчають польську. Я, при нагоді, теж вчу українську мову.

Це дуже мило, Ви так між собою обмінюєтесь досвіом. Скажи, що Тебе спонукало почати вести курси для українців?
– Коли почалася війна, у польських серцях був такий сплеск, що ми хотіли допомогати. Кожен робив те, що міг. Я знала, що можу викладати, віддавати свої знання і час. Тож як тільки з’явилася можливість, я опублікувала оголошення у Facebook. Зі мною зв’язалося кілька людей і мене запросили в цей проєкт (від НФОП). Зараз, ще в Лобезі, я беру участь у проєкті, де викладаю польську мову. Також маю багато друзів серед українців.

Щодня до мене приходять люди, яким важко навчитися говорити польською. Що б Ти могла їм порадити?
– Скажу так: найшвидше можна вивчити польську мову, спілкуючись з поляками, тобто дуже природно. Люди не повинні боятися говорити, мати сміливість перепитати, якщо вони не зрозуміли. Дивитися польське телебачення, читати статті у Facebook, слухати польські пісні і все вдасться.

Чудові поради. Я сама люблю слухати польську музику, мені це також допомагає. Ти коли-небудь думала, що вже втомилася і хрочеш все кинути? Що Тебе мотивує в такі моменти працювати далі?
– Так, інколи я втомлююся, тому що окрім викладання польської мови маю ще й інші заняття. Також навчаю польських дітей, готую їх до іспитів, веду торганізацію. У мене вдома маленькі діти. Але мене мотивують люди. Я люблю бути з людьми, ми жартуємо, ми сміємося і можу сказати, що виходжу з цих занять ці розслаблена. Мені подобається навчати людей польської мови.

І це найважливіше – робити те, що тобі подобається. Розкажи нам детальніше про Свою організацію “Каруна”. На чому вона полягає? І хто може бути її членом?
- Організація “Каруна” служить розвитку жінок, створенню жіночої сили та незламності. Саме слово “Каруна” означає “співчутлива любов”. Ми не феміністки, абсолютно ні. Швидше, ми розглядаємо делікатну структуру жінки, яка також є цією самою силою. Ми навчаємося використовувати наші сильні сторони, яких немає у чоловіків. Ми хочемо пригадати, ким є насправді. Тут кожна дівчина отримає підтримку, у нас є психологи, психотерапевт, викладач, ми медитуємо, займаємось йогою. Є жінки, яких направляють до нас з CUS. Створилася чудова група, де ми всі дружимо і дуже підтримуємо одна одну. Ми отримали фінансування від Гміни, це мотивує нас і дає можливість оплачувати терапевтичні майстеркласи. У нас дуже багато різних ідей.

Чому, на Твою думку, жінкам варто приходити до організації “Каруна”?
– Я вважаю, що варто приходити на наші заняття, тому що це час, коли жінка може зосередитись лише на собі, зазирнути у власне серце, побачити, що там відбувається. Ми часто не маємо на це часу. Жінки дуже сильні, вони переважно несуть свій біль на самоті. У нашій організації ми відкриваємося, починаємо заглядати у свою душу. Ми повільно відпускаємо те, що болить, і настає момент, коли ми зцілюємося. Кожна жінка може щось дати іншій: любов, ніжність, підтримку, пораду, дружбу.

Я вже хочу до Вас прийти! Коли наступна зустріч “Каруни” і що ви будете робити?
– Наступну зустріч я запланувала на 1 квітня 2023 року. Думаю, ми будемо працювати над емоціями, крім того, будемо медитувати і займатися рукоділлям. Всі деталі будуть на нашій сторінці. Щиро запрошуємо жінок з України, а також польських жінок до нашої організації “Каруна”!

Велике Тобі спасибі. Які маєш плани на майбутнє? Можливо, хочеш відкрити власну школу чи курси?
– Так, я б хотіла б розвивати цю діяльність серед жінок. Я вже написала пару програм для кількаденних курсів, тренінгів, зустрічей. Я дуже захоплена цією справою!

Мартино, Ти справді надихаюча жінка з чудовою позитивною енергією. Бажаю Тобі успіхів у всіх починаннях і справах!
А наших читачам бажаю наснаги до вивчення польської мови та мотивації до внутрішнього розвитку. Дорогі друзі, це була моя остання стаття. Я повертаюся до України. Велике спасибі усім, хто читав мою рубрику. Сподіваюся, Ви знайшли корисну інформацію для себе. Миру нам усім!

Христина Радковська,
уповноважена особа мера міста
до справ польсько-українських