IMG 587222Będąc na konferencji prasowej, podczas której dokonano oficjalnego wbicia szpadla na budowie fabryki zajmującej się produkcją pianki do wypełniania turbin wiatrowych poprosiliśmy o krótką rozmowę właściciela firmy JMB Wind Engineering. O tym, jakie plany na przyszłość i co będzie się działo w najbliższym czasie opowiadał Pan Edward Jarlaczyński.

Red: Kilka miesięcy temu odbyła się konferencja prasowa, podczas której zapadły pierwsze deklaracje. Teraz spotykamy się na Nowogardzkiej Strefie Inwestycyjnej, gdzie rozpoczął pracę ciężki sprzęt. To może cofając się do samego początku i tej pierwszej konferencji prasowej, która odbyła się wiosną tego roku. Padły tam zapewnienia i deklaracje. Co od tego czasu według Pana zmieniło się w tej sprawie?

Owszem spotkaliśmy się kilka miesięcy temu na konferencji prasowej myślę że danego słowa dotrzymałem. Być morze było kilku niedowiarków, że ta inwestycja może nie dojść do skutku a szczególnie w tak szybkim czasie. Teraz widzimy tego dowód. Budowa ruszyła oficjalnie. Plan jest taki, że do połowy lipca następnego roku prace budowlane będą zakończone. Praktycznie też linia produkcyjna równolegle będzie zamontowana. Tak sądzę, że w sierpniu lub wrześniu będziemy już uruchamiać produkcję.

Red. To, że budowana jest fabryka widzimy gołym okiem prace postępują każdego dnia ale może zdradzi Pan szczegóły co będziecie produkować.

Planujemy tutaj i myślę, że to będzie jedna z najnowocześniejszych fabryk na świecie zajmujących się produkcją pianki PET, która jest używana między innymi w przemyśle energetyki wiatrowej, w przemyśle stoczniowym i jachtowym. Myślę, że Nowogard zyska jedną z najnowocześniejszych fabryk na świecie i technologi, jaka jest w tej branży.

Red. Pana firma od wielu lat działa już i bardzo dobrze prosperuje w sąsiedniej gminie. Jak to będzie z Nowogardem czy tu będzie filia pańskiej firmy, jakie są plany w tej kwestii.

Moja firma działa już od 2000 roku przez ten czas współpracowaliśmy z firmą IKEA. Udało nam się w roku 2009/2010 przebranżowić. Dostaliśmy pierwsze kontrakty od naszych klientów, którzy produkują łopaty do elektrowni wiatrowych. Od kilku lat jest to jedyny rodzaj naszej działalności. Naszymi klientami są największe wiodące firmy na świecie, które produkują łopaty wiatrowe. Są również producentami kompletnych elektrowni wiatrowych. Jak zaczynaliśmy produkcję to średnia długość łopaty była około 40 metrów, aktualnie średnia długość łopaty to jest ponad 80 metrów i dłuższe.

Red. Co zdecydowało o tym, że wybrał pan akurat Gminę Nowogard jako lokalizację kolejnej swojej firmy?

Po pierwsze doskonała lokalizacja terenu, który nabyliśmy tj. niespełna 7 hektarów. Teren leży praktycznie przy samym węźle drogowym. Ukończona inwestycja w postaci drogi ekspresowej daje doskonałą komunikację dla transportu do naszych klientów. A co najważniejsze tutaj przy pierwszym telefonie do burmistrza nie było chwili zawahania ze strony burmistrza Roberta Czapli, żeby się ze mną spotkać. Nie było czegoś takiego, że musiał sprawdzić w swojej rozpisce, kiedy ma wolny czas itd. Kiedy był wykonany pierwszy telefon to zaproszenie praktycznie było od ręki. Cały czas jak wiadomo przy tak wielkiej inwestycji wynika wiele różnych drobnych potrzeb. Tutaj nie ma żadnego problemu w komunikacji z burmistrzem i jego współpracownikami. Za każdym razem starają się mi pomóc jak mogą.

Red. Teraz w sumie nadszedł czas zapytać o najważniejszą sprawę. Jak będzie wyglądało zatrudnienie w pańskiej firmie ile osób znajdzie prace i od kiedy będą mogli ją rozpocząć?

W ciągu 2- 3 lat zatrudnimy tutaj do 400 osób. Na razie po wybudowaniu pierwszej hali pracę rozpocznie około 50-60 osób. Tę inwestycję traktujemy tak, bo mamy też partnera zagranicznego, który stał się udziałowcem w naszej spółce. Teren, który tutaj mamy trzeba powiedzieć szczerze przykro by było nie wykorzystać całego jego potencjału. My traktujemy to miejsce w kótrym teraz stoimy razem ze wspólnikami jako pierwszy etap inwestycji. Produkcja pianki PET następuje w procesie wykorzystania materiału dziewiczego. W tym przypadku jest niewiele takich firm. Np. jeden z producentów chwali się, że miliard butelek PET, które wylądowały by na wysypisku zostały przetworzone. Ta technologia daje nam możliwości myśleć, żeby też docelowo wykorzystywać ten materiał w produkcji.

Red. Proszę powiedzieć kto będzie mógł u pana Pracować. Jakie zawody będą u pana najbardziej poszukiwane do pracy ?

Na pewno tak jak wspomniałem linia jest mocno zautomatyzowana i skomputeryzowana, będą potrzebni inżynierowie, informatycy, laboranci, bo przecież każda seria pianki musi być badana. Każda seria produkcyjna musi przejść stosowne badania. Poszukiwać będziemy również pracowników magazynowych i operatorów maszyn. To właśnie pracowników o specjalizacjach tego typu będziemy poszukiwać.

Red. Na koniec pytanie oczywiste czego można życzyć Panu podczas wykonywania budowy tej fabryki w Nowogardzkiej Strefie Inwestycyjnej?

Suchej i lekkiej zimy, żeby nie spowodowała nam opóźnień w budowie. Dlatego, że maszyny zostały już zamówione kilka miesięcy temu. To nie są maszyny z półki sklepowej to jest wszystko produkowane pod poszczególne rozwiązanie dla nas, Dlatego wszystko musi się uszczelnić, zgrać i zsynchronizować, aby zmieścić się w terminie prac.

Red. Dziękuje za poświęcony czas. W takim razie życzymy wszystkiego dobrego i oczywiście tej suchej i lekkiej zimy, aby produkcja mogła wystartować w zaplanowanym przez was czasie.

 

Marcin Gręda