mapa z oznaczeniem

Garaże na ul. Zamkowej co dalej?

Przebudowa dróg oraz wykonanie kanalizacji deszczowej w największym kompleksie garaży przy ulicy Zamkowej to inwestycja, która jest realizowana od ponad 10 lat. Pomimo, że zdecydowana większość etapów inwestycji została wykonana to wciąż pozostają dwa ostatnie odcinki do wykonania. Inicjatywa remontu dróg zapoczątkowana przez samych właścicieli garaży powraca rok rocznie. Kilkanaście lat temu mieszkańcy za pośrednictwem Pana Stanisława Szałagana (lokalnego społecznika) złożyli petycję pod którą podpisali się wszyscy właściciele garaży. Petycja dotyczyła remontu dróg w ciągach garaży przy ulicy Zamkowej. Na wniosek mieszkańców jeszcze jako radny obecny burmistrz Robert Czapla wspierał wykonanie pierwszego etapu inwestycji, który udało się wykonać a następnie jako Burmistrz Nowogardu wykonał kolejnych 7 etapów budowy dróg wewnętrznych dojazdowych w kompleksie garaży przy ulicy Zamkowej. W tym okresie Gmina Nowogard wykonała blisko 90% zadania o łącznej długości 897 metrów za kwotę 1 710 000,00 zł. Jednak aby całkowicie temat zakończyć pozostały dwa małe odcinki o łącznej długości 100 m. Choć do zakończenia inwestycji pozostało tak niewiele i mieszkańcy oczekują dokończenia przebudowy pozostałych odcinków dróg a burmistrz inwestycje zgłasza do budżetu to ciągle pojawia się problem aby tę inwestycje wykonać.

 

Gdzie jest problem i kto jest winny braku dokończenia inwestycji ?

 

Aby burmistrz mógł inwestycję realizować wymagana jest wola radnych. W przypadku remontu dróg do garaży przy ul. Zamkowej, gdzie znajduję się ich blisko 400 nie da się jednego roku wszystkiego wykonać, gdyż jest to zbyt kosztowne. Wszystko szło zgodnie z planem, w każdym kolejnym roku budżetowy Burmistrz zabezpieczał pieniądze na kolejne odcinki - etapy zadania. Wtedy to nadszedł przełomowy rok 2017. Burmistrz Robert Czapla przedkładając radnym projekt budżetu zabezpieczył pieniądze na kolejny etap, jednak na wniosek radnej Jowity Pawlak decyzją większości radnych z totalnej opozycji pieniądze na ten cel zostały zdjęte z budżetu. Wniosek radnej Pawlak o wyrzuceniu z budżetu tych pieniędzy został przegłosowany przez większość radnych opozycyjnych i tak kolejne etapy budowy dróg przy garażach na Zamkowej w całości zostały wykreślone z budżetu. Nie inaczej było rok później tj. w roku 2018 burmistrz wpisał inwestycję do budżetu a radni między innymi z PiS i obecnie klubu Nowa ponownie zdecydowali o jej wykreśleniu. Dziś części osób odpowiedzialnych za swoje decyzje nie ma już w radzie ale w obecnej kadencji pozostało 7 radnych, którzy wtedy głosowali przeciw tej inwestycji a są nimi : Jowita Pawlak, Krata Michał, Kania Andrzej, Kielan Dariusz, Wiatr Michał, Marcin Nieradka, Bociarski Michał.

 

 


Projekt bez tytułu1 
Projekt bez tytułu 

Dlaczego powstał taki bałagan przy inwestycjach garażowych?

 

Na terenie gminy znajdują się łącznie trzy kompleksy garażowe zbudowane na gruntach Gminy Nowogard. Mowa tu o ulicach: Zamkowej, 15 lutego i Racibora. Nie da się tego ukryć, że dzięki takim, a nie innym decyzjom radnych dziś problem nadal pozostaje. Można było go rozwiązać i inwestycję  zakończyć, jednak brak woli radnych ponosi za sobą kolejne skutki ich decyzji. Decyzja o pozwoleniu na budowę inwestycji przy ulicy Zamkowej wygasła, a co za tym idzie wszystkie nie dokończone etapy inwestycyjne trzeba rozpocząć od początku. Dokumentacja projektowa wymaga aktualizacji, tak aby ponownie uzyskać pozwolenie na budowę dwóch ostatnich odcinków inwestycji.

 

W trosce o mieszkańców ul. Zamkowej oraz dbając o poprawę warunków bytowy mieszkańców Burmistrz Robert Czapla wprowadził w roku 2019 nowe zadanie w budżecie pn. przebudowa dróg i miejsc parkingowych w osiedlu mieszkaniowym przy ulicy Zamkowej 3a,3b,3c oraz 4. Zadanie zostało zrealizowane przy współpracy z SM Gardno udział gminy Nowogard w wykonanej inwestycji to 555 171,00 zł co z pewnością pozwoliło na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i usprawniło poruszanie się po osiedlowych uliczkach.

 

W tym miejscu przyznajemy racje redaktorowi Dziennika Nowogardzkiego, że mamy bałagan w realizacji inwestycji budowy dróg przy garażach na terenie naszego miasta. Jednak bałagan ten powstał na skutek nie racjonalnych decyzji radnych, którzy głosowali nad budżetem wykreślając inwestycję przebudowy dróg i wykonania sieci kanalizacji deszczowej przy garażach na ulicy Zamkowej.

 

Marcin Gręda