images/2019/10/24_Awis_2/
Jak Państwa informowaliśmy, w miniony piątek (18.10 br.) w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Nowogardzie, podczas której radny Jacek Rafiński, odczytał stanowisko klubu w sprawie odnośnie finansowania przez gminę dowozu do pracy uczestników pewnego projektu. Mowa o dofinansowanym ze środków unijnych w niebagatelnej kwocie, ponad 1,5 mln złotych projekcie stowarzyszenia AWIS pn. “Nowe możliwości”.
Przypomnijmy pokrótce, że wedle projektu AWIS m.in. bodaj 10 osób niepełnosprawnych z gminy miało podjąć pracę, w powstałym w styczniu tego roku Zakładzie Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Goleniowie.
Jednak aby osoby niepełnosprawne mogły podjąć pracę (ZAZ oferuje zatrudnienie przy np. sprzątaniu pomieszczeń czy praniu odzieży), to osoby niepełnosprawne z gminy Nowogard musiałby najpierw do Goleniowa dojechać.
I tu zaczynają się przysłowiowe “schody”, bo jak się domyślamy, AWIS nie zapisało w projekcie po jego zakończeniu, dowozów wspomnianej grupy osób i chaotycznie poszukując rozwiązania swojego problemu próbuje przerzucić go na gminę, choć ta nie miała z projektem nic wspólnego.
Partnerem w tym projekcie jest Powiat goleniowski a po pieniądze na dowozy do pracy należałoby sięgnąć choćby do funduszy Powiatowego Urzędu Pracy.
Na stronie UM w Nowogardzie www.nowogard.pl opublikowaliśmy artykuł, w którym informacji na ten temat udziela gminna pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Justyna Wiącek, znająca z doświadczenia problemy niepełnosprawnych osób bardzo dobrze.

http://www.nowogard.pl/18-aktualnosci/6476-co-z-dojazdami-osob-niepelnosprawnych-2

Kilkumiesięczne próby pełnomocniczki w dotarciu do prawdy: dlaczego jest problem z dojazdami po zakończeniu projektu - spełzły na niczym.
Dodatkowo, w sprawę projektu AWIS, którego prezes Tobiasz Lubczyński w ostatnich wyborach piastował funkcję pełnomocnika wyborczego klubu NOWA zaangażowani byli, nikt inny, jak właśnie osoby związane z NOWĄ: Jowita Pawlak (pracująca przy projekcie – koordynator ds. staży) i kandydatka na radną z listy NOWA w ubiegłorocznych wyborach Dorota Sokolińska – Wąsik (źródło:FB AWIS).
Brak zgody na ujawnienie projektu ze strony AWIS oraz m.in. komentarze radnego Wiatra skłoniły Klub Radnych SLD do wystosowania oświadczenia, w którym między innymi czytamy:

“My członkowie Klubu Radnych SLD w Nowogardzie wyrażamy daleko idącą dezaprobatę i oburzenie działaniami członków klubu radnych Nowa oraz osób związanych z tym środowiskiem. W ostatnich dniach na facebooku radny z Nowej pan Michał Wiatr zarzucił nam, że jesteśmy przeciwni pomocy osobom niepełnosprawnym i nie chcemy wesprzeć ich w dojazdach do pracy w Goleniowie.

Radny nie napisał natomiast, że:
1. Wnioskodawcą projektu unijnego „Nowe Możliwości” realizowanego na rzecz osób niepełnosprawnych nie jest gmina Nowogard, ani członkowie Klubu Radnych SLD. Jest nim stowarzyszenie AWIS, którego prezesem jest (według KRS) pan Tobiasz Lubczyński. Pan Tobiasz Lubczyński był w ostatnich wyborach pełnomocnikiem wyborczym Nowej.
2. Projekt jest współrealizowany z powiatem goleniowskim, gdzie na stanowisku specjalisty ds. pozyskiwania środków zewnętrznych jest zatrudniona Pani Jowita Pawlak- też Nowa.
3. Udział w projekcie ( informacja z facebooka AWIS), jako wsparcie rekrutacji brała pani Dorota Sokolińska-Wąsik kandydatka do rady miejskiej z Nowej.
4. Podsumowując powyższe, w projekcie nie brali ani nie biorą udziału członkowie Klubu SLD natomiast ludzie związani z Nową.
5. Cały projekt opiewał na niebagatelną wartość 1 miliona 557 tysięcy złotych.
6. Oprócz samych szkoleń dla niepełnosprawnych w ramach projektu można finansować tzw. koszty pośrednie, tzn zatrudnienie osób do zarządzania/ koordynowania projektem bądź te koszty administracyjne w postaci m.in. zakupu materiałów biurowych.
7. Po tym, jak Stowarzyszenie AWIS i na jego wniosek osoby niepełnosprawne wnioskowały do gminy o sfinansowanie kosztów dojazdu do Goleniowa i w związku z brakiem jakichkolwiek informacji szczegółowych na ten temat, pracownik gminy wystąpił do Pana Lubczyńskiego o udostępnienie szczegółów finansowych i merytorycznych projektu. Pan Lubczyński zasłaniając się prawami autorskimi odmówił udzielenia informacji. Mimo prośby o przekazanie informacji kto jest autorem projektu (celem zapytania o zgodę)do dziś pan Lubczyński wymownie milczy. Nie wiemy zatem co to jest za projekt i na co poszły te ponad 1,5 miliona złotych. Trudno nam to sobie wyobrazić, że biorąc 1,5 miliona zabrakło na bilet dla osób niepełnosprawnych go Goleniowa, a to przecież tylko 10 zł. Gdzie się podziały zatem te unijne pieniądze? Czyżby ktoś je wydał na inne cele? Jeśli tak, to na jakie? Na wynagrodzenia? Dla Kogo? Dziennikarz zapytał panią Jowitę Pawlak z Nowej, czy uczestniczyła z ramienia powiatu w tym projekcie I czy brała za to pieniądze, jesli tak to ile. Pani Pawlak przyznała się do udziału w projekcie, natomiast nie chciała wyjawić jakie osiągnęła z tego korzyści finansowe.(...)Dlatego też, w związku z głoszonymi przez Was hasłami wyborczymi o transparentności i przejrzystości życia publicznego wzywamy Was do upublicznienia informacji na temat projektu „Nowe Możliwości”. Przede wszystkim do podania informacji czy wyżej wymienione lub inne osoby związane z Nową brały z tego projektu pieniądze i ile. Przedstawcie prawdę osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Stanowczo sprzeciwiamy się takiemu przedstawianiu sytuacji gdzie członkowie klubu SLD stawiani są w złym świetle poprzez niedomówienia.

Dlatego też aby wyjaśnić tę sytuację i przerwać zasłonę milczenia żądamy podania wyżej wskazanych informacji od :
Pana Lubczyńskiego byłego pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Nowa
Pani Jowity Pawlak Kandydatki na burmistrza z Nowej i obecnej radniej rady miejskiej w Nowogardzie.
Pani Doroty Sokolińskiej- Wąsik kandydatki na radną z Nowej
Pana Michała Wiatra radnego rady miejskiej z klubu Nowa, który rozpoczął ten temat medialnie aby doprowadził do ujawnienia powyższych informacji.
Przewodniczącego Klubu Radnych Nowa Pana Andrzeja Kani.”

Oświadczenie w imieniu Klubu SLD podpisali radni: Jacek Rafiński, Wojciech Włodarczyk, Marcin Wolny, Paweł Lembas, Jacek Wierny, Anna Wiąz, Jerzy Kubicki.

Sprawą zainteresowały się teraz lokalne media. Informację wraz z Oświadczeniem radnych SLD opublikował w dniu 22.10 br. portal informacyjny NOWOGARDINFO oraz portal wnowogardzie.pl (21.10.br.- dop. Red). Obszerny materiał prasowy o samej sprawie możecie Państwo przeczytać także artykule “Dziennika Nowogardzkiego” pt. “Kto żeruje na niepełnosprawnych. Radni pytają – na co poszło 1,5 mln?” ( 22-24.10.br., str.3-4 ).
Informacje, które przybliżą temat słabiej zorientowanym w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, zawarte są w publiowanym w tym samym numerze “Dziennika Nowogardzkiego” wywiadzie z byłym dyrektorem zachodniopomorskiego oddziału PEFRON.

Wygląda na to, że Stowarzyszenie AWIS mając ponad półtramilionowe dofinansowanie z UE, nie zadbało po projekcie, o wspomniane dojazdy do ZAZ i nie informując o zapisach swojego projektu teraz oczekuje, że gmina wyłoży na to 80 tys. zł. z publicznej kasy.

Wszystkie materiały prasowe, o których piszemy powyżej, załączamy do niniejszej informacji prasowej.

O sprawie, będziemy Państwa informować na bieżąco.(red./NWS)

2019 10 23 awis012019 10 23 awis022019 10 23 awis032019 10 23 awis04