WlasnoscCzy mam już składać wniosek o przekształcenie?

Nie. Z dniem 1 stycznia 2019 r., właściciele mieszkań w blokach oraz domów jednorodzinnych, które stały na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, z mocy prawa zostali właścicielami lub współwłaścicielami tychże gruntów. To znaczy, że właściciele lub współwłaściciele wspomnianych gruntów nie muszą zawierać żadnych dodatkowych umów ani podejmować jakichkolwiek działań.

Do końca 2019 roku, to gmina ma obowiązek z urzędu, na podstawie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, dostarczyć zaświadczenie o przekształceniu gruntu, na którym zlokalizowany jest budynek jednorodzinny lub wielorodzinny dla każdego użytkownika wieczystego oddzielnie. Tych zaświadczeń w naszej gminie wystawionych będzie 1711. Zaświadczenie to będzie zawierało informacje o położeniu działki, o numerze Księgi Wieczystej, o właścicielu, a także o wysokości opłaty przekształceniowej wraz z pouczeniem. Powyższe zaświadczenie o przekształceniu otrzyma nie tylko każdy z użytkowników wieczystych, ale te zaświadczenia będą przesłane także przez gminę do Sądu Rejonowego Wydział Ksiąg Wieczystych oraz do Wydziału Ewidencji Gruntów i Budynków w Starostwie Powiatowym. Z tego tytułu użytkownik wieczysty nie ponosi żadnej opłaty i nie musi również osobiście dokonywać żadnych zmian.

Czy to znaczy, że stanę się właścicielem gruntu i na jaki okres?

Na zawsze. Dotychczas grunt był oddawany w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat. To oznaczało, że właściciel danego gruntu co 99 lat musiał na nowo nabyć użytkowanie wieczyste. Z dniem 1 stycznia 2019 r., użytkownicy wieczyści stali się właścicielami gruntów na zawsze.

Czy z tego tytułu są jakieś opłaty?

Tak. Ustawa spowodowała, że dotychczasowa wysokość opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, stała się opłatą przekształceniową w tej samej wysokości, czyli jeżeli mieszkaniec płacił 18 zł za rok, to opłata przekształceniowa też wynosi 18 zł za rok.

Czy już mogę płacić?

Nie. Obowiązek taki nastanie dopiero po otrzymaniu z gminy wspomnianego wyżej zaświadczenia.

Co już z dokonanymi opłatami w Kasie UM za użytkowanie wieczyste za rok 2019?

Opłaty te zaliczone zostaną na poczet opłaty przekształceniowej.

Jak długo mam płacić tę opłatę przekształceniową?

Przepisy stanowią, że tak zwaną opłatę przekształceniową płacić będziemy tylko przez okres 20 lat, czyli od roku 2019 do 2038. Pierwszą opłatę przekształceniową za rok 2019 będziemy musieli uiścić do dnia 28 lutego 2020 r., zaś za rok 2020 do 31 marca 2020 r., czyli w tym jednym roku będziemy musieli dokonać równocześnie 2 płatności.

Czy z tego tytułu są jakieś ulgi?

Tak. Posiadając już to zaświadczenie można dopiero od tego momentu składać wnioski o zastosowanie bonifikat.

opr. Ewa Jakubcewicz

Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Rolnictwa