filmowe poranki

 images/2018/12/28_ksiazka/
W październiku tego roku burmistrz Robert Czapla spotkał się z burmistrzem Pomerode Ércio Kriekiem. O spotkaniu, które nie przeszło bez echa również w brazylijskim Pomerode, pisaliśmy na stronie Urzędu Miejskiego oraz w Nowogrdzkich Wiadomościach Samorządowych.  

- Nowogard to piękne miasto. Widać, że ma  dobrego gospodarza - mówił podczas wizyty Ércio Kriek. Obaj burmistrzowie postanowili wówczas o zacieśnieniu relacji partnerskich pomiędzy miastami. Już w styczniu przyszłego roku z rewizytą do Pomerode uda się burmistrz Robert Czapla zaś burmistrz Pomerode Ércio Kriek ponownie odwiedzi Nowogard 30 kwietnia - w 710. rocznicę nadania Nowogardowi praw miejskich. Jak wielokrotnie podkreślał burmistrz Robert Czapla, chce on nadal rozwijać współpracę z brazylijskim Pomerode tak, by dołączyło ono do grona miast partnerskich Nowogardu, którymi są już Heide, Gützkow, Gornji Milanovac, Veles oraz Kävlinge.

Spotkania partnerskie pomiędzy Burmistrzami Nowogardu i Pomerode zapoczątkowała wizyta mieszkającego w Pomerode Michela Gustmanna – prawnuka dawnych mieszkańców Konarzewa, który w poszukiwaniu korzeni swojej rodziny odwiedził Nowogard, gdzie został serdecznie przyjęty przez burmistrza Roberta Czaplę. Przypomnijmy: historie rodów mieszkańców Jarchlina, Konarzewa, Kulic i samego Nowogardu sięgają 1868 r., kiedy to wiele rodzin wyjechało z tych terenów do Brazylii.

Interesujące opracowanie o losach jednej z rodzin na przestrzeni 150. lat, zawierające m.in. drzewo genealogiczne rodu Siewert stworzył potomek – Rogerio Siewert. Książka, ilustrowana fotografiami Michela Gustmanna ukazuje szereg zdjęć z wcześniejszych wizyt delegacji brazylijskiej w Nowogardzie. Spisana przez autora w języku portugalskim historia rodów, wzbogaci powstającą w Nowogardzkiej Bibliotece Publicznej Izbę Pamięci. Wszystkich zainteresowanych mieszkańców, którzy chcą przejrzeć to opracowanie zapraszamy do nowogardzkiej biblioteki. (BS. Fot. BS)