pomnik1Dobiegły końca, ogłoszone zarządzeniem Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli, konsultacje społeczne dotyczące nowogardzkiego Pomnika “Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej” przy Placu Wolności. Przeprowadzono je w terminie od 20 kwietnia do 18 maja br. Przedmiotem konsultacji było udzielenie przez mieszkańców Nowogardu, odpowiedzi na pytanie: Czy jesteś za tym, aby “Pomnik Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej” pozostał przy Placu Wolności w Nowogardzie? Mieszkańcy mieli do wyboru jedną z odpowiedzi: “Tak - jestem za” lub “Nie - jestem przeciw”. Biorąc pod uwagę procentowe wyniki przeprowadzonych konsultacji, za pozostawieniem pomnika opowiedziało się ok. 77 procent mieszkańców, natomiast za zburzeniem około 23 proc. pytanych. 

30 maja br., zapytaliśmy niektórych mieszkańców, co sądzą na temat zburzenia pomnika.

d st- “Jest to pomysł, który według mnie nie jest sensowny. Nie widzę żadnej wartości w tym, aby usuwać symbole przesłości, historii. Nie da się niestety ukryć, iż jest to działanie z polityką w tle. Czy usunięcie pomnika rozwiąże jakikolwiek problem? Nie” - mówi Damian Stanisławski.

 

 

f ka- “Hitoria jest jaka jest i nie powinno się jej "naginać" pod wpływem chwili, czy polityki. Pomnik na Placu Wolności przedstawia czterech wojów z różnych epok, począwszy od czasów Mieszka I, skończywszy na żołnierzach, którzy brali udział w II wojnie światowej. Ci ostatni, nie byli (siłą rzeczy) w amerykańskich mundurach. Przed budową tego pomnika rozprowadzano cegiełki, dzięki którym mógł on powstać. To była akcja społeczna. Moje życie chyli się ku końcowi i niby nie powinna ta sprawa w ogóle mnie obchodzić, jednak zdecydowanie uważam, że powinniśmy zostawić ten pomnik przyszłym pokoleniom” – mówi Franciszek Karolewski.  

***

29 listopada ubiegłego roku, radni Rady Miejskiej w Nowogardzie przyjęli uchwałę o rozbiórce pomnika. Wyniki zakończonych konsultacji społecznych w tej sprawie ukazały, iż decyzja radnych była sprzeczna z wolą większości mieszkańców. W odróżnieniu od części radnych, burmistrz Robert Czapla, po raz kolejny już, poprzez ogłoszenie konsultacji w sprawie pomnika dał dowód, że słucha głosu mieszkanców w ważnych dla miasta kwestiach. Konsultacje społeczne w sprawie pomnika, nie były pierwszymi w czasie kadencji burmistrza Roberta Czapli. Wcześniej, chcąc poznać opinię mieszkańców, zapytał ich o zdanie w sprawie m. in. ferm norek, masztów telefonii komórkowej czy marketu na osiedlu Bema. Burmistrz nie pozostawia wątpliwości, co do znaczenia głosu mieszkańców miasta. 

- Niektórzy radni uparli się by pomnik zniknął z miasta, ale to nie powstrzyma mnie przed oddaniem w tej sprawie głosu mieszkańcom. Pomnik to też część architektury Nowogardu. Uważam, że podejmowanie ważnych dla miasta decyzji powinno się odbywać po wysłuchaniu głosu mieszkańców i zasięgnięciu ich opinii. Dlatego pytam i będę pytał mieszkańców Nowogardu o zdanie m.in. poprzez ogłaszanie konsultacji społecznych w kluczowych sprawach – stwierdził burmistrz Robert Czapla. 

Jasne stanowisko wyraża też jego zastępca: - “Mieszkańcy mają prawo wypowiedzieć się w sprawie ich dotyczącej, a taką sprawą jest m.in. pomnik wzniesiony kilkadziesiąt lat temu, również z inicjatywy mieszkańców Nowogardu” - powiedział Krzysztof Kolibski.

***

W sprawie ogłoszonych przez burmistrza Roberta Czapli konsultacji, dotyczących pomnika "Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej" wypowiada się też Wojewoda, który powołując się na względy formalne próbuje odwrócić uwagę od jasnego stanowiska mieszkańców. Co ważne: konsultacje społeczne miały na celu wysłuchanie głosu mieszkańców Nowogardu i poznanie ich opinii i w tym celu zostały przez burmistrza Roberta Czaplę ogłoszone. Decyzja administracyjna nie może więc zdania mieszkańców podważyć czy uznać za nieważne. Decyzja Wojewody zostanie jednak przez Gminę zaskarżona, gdyż mieszkańcy w zdecydowanej przewadze opowiadają się za pozostawieniem pomnika.

***

Przypomnijmy: pomnik zbudowano 46 lat temu z inicjatywy mieszkańców Nowogardu z okazji 25-lecia powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy. Projekt cegiełek opracował nowogardzki plastyk Jerzy Baszkowski (Towarzystwo Miłośników Ziemi Nowogardzkiej), zaś kształt pomnika zaprojektował profesor Bohdan Chmielewski. W 1995 roku, na wniosek Związku Kombatantów RP oraz proboszcza Grzegorza Zakliki, Zarząd Miasta i Gminy Nowogard, przemianował pomnik na Placu Wolności na Pomnik „Kombatantom RP”. W dniu 11 listopada 1995 r. pomnik i nowa tablica zostały poświęcone. Dotąd, pod zlokalizowanym w pobliżu nowogardzkiego ratusza pomniku, obchodzone były oficjalne uroczytości i święta państwowe. (bs)