Szanowni Mieszkańcy Gminy Nowogard,

W związku z Państwa licznymi prośbami o wydłużenie czasu pracy Urzędu Miejskiego w Nowogardzie, przychylamy się do Państwa potrzeb, serdecznie zapraszamy w dniu 19 grudnia 2018 r. (środa) Urząd będzie czynny w godzinach od 07:30 do 17:30.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 r. (poniedziałek-wigilia) Urząd Miejski w Nowogardzie będzie nieczynny.

Burmistrz Nowogardu
Robert Czapla

PRESS GLASS - pierwszy INWESTOR w nowogardzkiej strefie!!!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z zaawansowania prac na strefie ekonomicznej w Nowogardzie. Na strefie buduje się pierwsza ściągnięta przeze burmistrza Roberta Czaplę do Nowogardu fabryka - firma Press Glass. Firma już prowadzi rekrutację, a docelowo da zatrudnienie 330 osobom.

PRESS GLASS - strefa w Nowogardzie lipiec

Zapraszamy do galerii zdjęć z lipca

PRESS GLASS - strefa w Nowogardzie maj

Zapraszamy do galerii zdjęć z maja

Radni dali Powiatowi ponad 1 mln zł na inwestycje, które powinien on realizować z własnych pieniędzy, bo otrzymuje na ten cel pieniądze z budżetu Państwa. Jednak, aby radni mogli taki gest uczynić, najpierw zabrali pieniądze, które burmistrz zapisał w przyszłorocznym budżecie m.in.: na termomodernizację szpitala i laboratorium, na ścieżkę dookoła jeziora oraz na nowe boisko na stadionie.  

W wyniku „poprawek” budżetu, które radni wpisali do projektu budżetu gminy na rok 2018 i przyjęli podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 20 grudnia br., wykreślone zostały całkowicie następujących inwestycji i zadań:

Inwestycja Propozycja bumistrza decyzja radnych
Termomodernizacja starej bryły nowogardzkiego szpitala i budynku laboratorium 350.000 zł  ww. propozycje burmistrza zostały wykreślone
 Zakup przenośnego rentgena dla szpitala 140.000 zł
Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią na Stadionie Miejskim 2.100.000 zł
Budowa parkingu z chodnikiem przy ul. Leśnej na os. Bema  232.000 zł
Remont murku i kładki przy jeziorze (ostatni fragment) 120.000 zł
Budowa ścieżki dookoła jeziora 400.000 zł
Remont drogi dojazdowej do garaży przy ul. Zamkowej (kolejny etap) 250.000 zł
Zakup ławek parkowych 20.000 zł
Zakup kruszywa do remontu dróg gminnych - na potrzeby sołectw 300.000 zł
Przebudowa drogi dojazdowej do garaży przy ul. 15 lutego 17 80.000 zł
Zakup bandaży i plastrów do gabinetów lekarskich w szkołach 2.000 zł

 

Ponadto radni wyrzucili także pieniądze z budżetu, przeznaczone na:

Inwestycje i zadania ujęte w budżecie gminy na rok 2018, które zaproponował burmistrz Kwota wyrzucona przez radnych 
 Promocja strefy ekonomicznej oraz gminy (pozyskiwanie kolejnych inwestorów)  133.000 zł
 Dożynki gminne  40.000 zł
 Zakup m.in. papieru, konserwacje drukarek, ksero, naprawy pomieszczeń, naprawa służbowego samochodu, wykorzystywanego m.in. przez OPS  250.000 zł
 Utrzymanie zieleńców nad jeziorem i na terenie miasta  150.000 zł
 Organizacja przez Gminę imprez sportowych dla mieszkańców  25.000 zł
 Na pozyskiwanie środków unijnych (drugie tyle moglibyśmy pozyskać)  500.000 zł
 Dekoracja świąteczna miasta  25.000 zł

 

Wykreślone zostały przede wszystkim wnioski samych mieszkańców. To sami mieszkańcy wnosili o nie, spotykali się z burmistrzem i przekonywali, że to jest potrzebne społeczeństwu. Burmistrz wysłuchał tego głosu mieszkańców i wpisał ich propozycje do budżetu. Jednak radni wyrzucili te potrzeby do kosza, a dokonała tego destrukcyjna opozycja PiR/PiS, PSL, Wspólny Nowogard i tzw. niezależni. Brali w tym udział: Bogumił Gała, Arkadiusz Ciechanowski, Michał Krata, Piotr Słomski, Andrzej Kania, Bogusław Dziura, Lidia Bogus, Marcin, Nieradka, Michał Wiatr, Jowita Pwlak, Dariusz Kielan i Michał Bociarski.

***

Projekt budżetu na rok 2018, przygotowany przez burmistrza, był planem inwestycyjnym, spójnym, przemyślanym, realnym do wykonania i rozwojowym dla naszej gminy, jeżeli chodzi o edukację, ochronę zdrowia, pracę i sport. Okazało się jednak, że dla radnych nie jest ważne m.in. zdrowie mieszkańców. Zabierając pieniądze z inwestycji, nie potrafili nawet wytłumaczyć się. Ich wypowiedzi sprowadziły się jedynie do obraźliwych słów, skierowanych w stronę pracowników Urzędu Miejskiego.

***

Budżet przez radnych można ocenić tak:

1. chaotyczny – brak strategicznego planowania,

2. w oderwaniu od racjonalnego i ekonomicznego wydatkowania środków,

3. wykonywanie zadań nienależących do gminy Nowogard – remonty dróg powiatowych,

4. nie uwzględniający woli większości społeczeństwa – tej radzie zdarza się to nagminnie,

5. małostkowy,

6. uwzględniający prywatne potrzeby radnych – na pograniczu etyki (droga w Czermnicy przy działkach Lidii Bogus – 252.000 zł, chodnik w Kulicach przy posesji Bogumiła Gały – 500.000 zł, remont ulicy Świerkowej przy posesji Lidii Bogus – 57.000 zł).

Decyzja radnych, odnośnie zmniejszenia i wyrzucenia pieniędzy na ww. inwestycje, będzie miał negatywne konsekwencje.

Zabrano pieniądze ze szpitala, które miały posłużyć do termomodernizacji „starej” bryły i budynku laboratorium. W ten sposób szpital nasz miałby jednolity wygląd. Ponadto ocieplenie budynku to mniejszy koszt opłat ponoszonych za jego ogrzewanie, ale również to większy komfort pracy lekarzy oraz pielęgniarek, to także lepsze warunki pobytu dla pacjentów. Warto dodać, że w najgorszym stanie jest budynek laboratorium i apteki szpitalnej, w którym nawet gołym okiem widać, że okna są zabite deskami.

Radni totalnej opozycji zabrali pieniądze przeznaczone na zakup nowego mobilnego aparatu rentgenowskiego. Wymóg jest obecnie taki, że szpital musi posiadać przynajmniej dwa aparaty RTG. Nasz szpital ma stacjonarny aparat, zaś mobilny sprawiał, że nie tylko można było zrobić prześwietlenie pacjenta bez jego przewożenia z oddziału na oddział, ale równocześnie spełniał on wymóg posiadania 2 aparatów na terenie szpitala. W wyniku awarii aparatu mobilnego, szpital nie spełnia obecnie tego wymogu, powstała więc potrzeba zakupu nowego. Ponieważ naprawa „starego” pochłonęłaby 2/3 kosztów zakupu nowego, stąd decyzja o zakupie nowego, nowocześniejszego i mniej szkodliwego w działaniu dla pacjenta. Jednak radni uznali to za zbytek dla szpitala...”fanaberię” dyrektora Lembasa.

Nie życzymy żadnemu radnemu trafienia do szpitala z powodu urazu, bo wtedy dopiero na własnej skórze pozna opłakane skutki swej bezmyślnej i „głupiej” decyzji.. I gdzie w tym wszystko jest dobro pacjenta? Mieszkańca? PSL już jeden szpital prawie rozłożył „na łopatki” (szpital powiatowy w Goleniowie), Czyżby nadszedł czas na nasz nowogardzki szpital?

***

Większość z nas jest wiernymi kibicami piłki nożnej. Dzieci wielu mieszkańców naszej gminy grają w piłkę na naszym stadionie, który od 20 lat nie był modernizowany. Chciałoby się wyremontować płytę główną i przy okazji przywrócić jej funkcje lekkoatletyczne. Aby tak się stało, to najpierw trzeba wybudować nowe boczne boisko ze sztuczną nawierzchnią, aby mogły być rozgrywane mecze ligowe. Boczne boisko w obecnym stanie, nie nadaje się do tego, stąd konieczność budowy nowego. To jednak dla radnych nie było żadnym argumentem i zabrali te pieniądze, przeznaczając je na inne pomniejsze wydatki.

Podobnie zlekceważyli potrzeby 1600 mieszkańców ul. Leśnej, którzy nie mogą się doprosić budowy chodnika i parkingów.

Podobnie z ignorancją traktują głosy 3500 mieszkańców, którzy podpisali się za budową ścieżki dookoła jeziora.

Radni nie słuchają większości mieszkańców. Liczą się tylko ich interesy.

***

Jakże wielkie było zaskoczenie zgromadzonych na sesji obserwatorów i burmistrza, kiedy radni wykreślili z budżetu pieniądze na zakup kruszywa do remontu dróg gminnych. Za tym zresztą głosował radny Andrzej Kania, który sam jest sołtysem i bywa na zebraniach sołeckich, podczas których sołtysi zgłaszają zapotrzebowanie na ten materiał do naprawy dróg gminnych i polnych na terenie ich sołectwa. Co teraz ma powiedzieć burmistrz mieszkańcom kolonii Wyszomierz, którym obiecał naprawić na wiosnę drogę, że ich własny sołtys „wyrolował”?

***

Za to radni spokojną ręką dają pieniądze Powiatowi na jego własne zadania, na które otrzymuje pieniądze ze Skarbu Państwa.

Po raz kolejny radni z totalnej opozycji zabrali pieniądze z podatków naszych mieszkańców gminy Nowogard i „lekką ręką” przekazali je w kwocie ponad 1 miliona złotych do Goleniowa, do Starostwa Powiatowego. Są to ważne inwestycje, i powinny być zrealizowane, jednak dlaczego za pieniądze zabrane mieszkańcom gminy Nowogard? Dlaczego ma to się odbyć kosztem termomodernizacji naszego szpitala i laboratorium, ścieżki dookoła jeziora oraz nowym boiskiem na Stadionie Miejskim? Czyżby na tę decyzję miał mieć wpływ fakt, że kilku z radnych bezpośrednio i pośrednio powiązanych jest ze starostwem?

Szkoda słów.

Najlepiej te posunięcia radnych z totalnej opozycji z PiR/PiS, PSL, WN i tzw. niezależnych podsumowała radna Anna Wiąz:

- Chciałoby się powiedzieć brawo, brawo. Cieszę się jednak, że jest to wasz ostatni budżet w tej kadencji [...]. Radni bowiem powinni zadbać o potrzeby wszystkich mieszkańców. Budżet przygotowany przez burmistrza i jego współpracowników, te aspekty uwzględniał, wbrew przedstawionej przez większość z państwa opinii […]. Nie rozumiem waszej decyzji odnośnie zabrania pieniędzy na termomodernizację szpital, zakup aparatu RTG, rozbudowę ścieżki dookoła jeziora, czy też na budowę boiska na stadionie. Przecież to wszystko jest dla mieszkańców i o to wnioskowali sami mieszkańcy [...]. Gratuluję państwu dobrego humoru i samopoczucia, bo właśnie strzeliliście sobie sami taktycznego samobója […].

Pozostawiamy Państwu możliwość wyrobienia sobie własnej opinii na podjęte decyzje przez radnych. (ps)