Najlepszy krótki film i geniusze kina w Nowogardzie

2017/07/17Festiwal_podsumowanie
W Nowogardzie dobiegł końca 21. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Konkurs Filmowa Młoda Polska wygrał film „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Piotr Dumała odebrał pierwszą w swojej karierze nagrodę, doceniającą jego dotychczasowy dorobek twórczy. Andrzej Seweryn zaprezentował widzom swoje aktorskie dokonania, a jego przybycie do dwudziestotysięcznego miasteczka wywołało spore poruszenie wśród mieszkańców. Do Nowogardu przybyli także Adam Guziński i Marcin Borchardt, odbyły się koncerty, plener malarski, miały miejsce warsztaty artystyczne ARTeria oraz kilka innych znaczących wydarzeń artystycznych. Organizatorzy szacują, że przez festiwal przewinęło się około 10 tysięcy osób, tak mieszkańców Nowogardu, jak i przybyłych gości.

Piątek

Podczas pierwszego dnia wydarzeń głównych festiwalu „Lato z Muzami”, burmistrz Robert Czapla wręczył nagrodę Laur Cisowy za reżyserskie dokonania Piotrowi Dumale, wybitnemu twórcy filmów animowanych, dziś pracującemu także w fabule. To pierwsza w karierze Piotra Dumały nagroda podsumowująca jego dotychczasowy dorobek twórczy. Piotr Dumała dwukrotnie spotkał się z widzami festiwalu, oba spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, rozmowom nie było końca i miały one emocjonalny charakter.

Andrzej Seweryn przybył do Nowogardu, by na otwarcie zaprezentować swoje „Rozmowy z Szekspirem”, spotkać się z widzami po seansie „Ostatniej rodziny”, wziąć udział w spotkaniu z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Dodatkowo Andrzej Seweryn miał okazję obejrzeć dokumentalny film Marcina Borchardta „Beksińscy. Album wideofoniczny”. Ten ostatni seans był dla mistrza bardzo ważny, a po jego zakończeniu Andrzej Seweryn nie krył swojego dla filmu uznania. Jeszcze większe wrażenie na dyrektorze Teatru Polskiego zrobiła wizyta w Zakładzie Karnym w Nowogardzie, gdzie spotkał się z osadzonymi, a rozmowa pomiędzy nimi pod wieloma względami była dla obu stron niezwykła i wywarła na zgromadzonych spore wrażenie. W spotkaniu z więźniami wzięli także udział Piotr Dumała i Marcin Borchardt.

Sobota

Podczas finałowego weekendu widzowie obejrzeli i wzięli udział w spotkaniach po filmach: „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”, „Wspomnienie lata”, „Ostatnia rodzina”, „Ederly”, „Beksińscy. Album wideofoniczny”, a każde z nich cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. Przybyli twórcy przybliżyli swoje filmy, odpowiadali chętnie na bardzo ciekawe pytania widzów.

Wydarzeniem towarzyszącym 21. edycji festiwalu był konkurs Filmowa Młoda Polska, prezentujący krótkie fabularne polskie filmy. Jury w składzie Tomasz Cichoń, Anna Serdiukow i Izabela Koladyńska Grand Prix przyznało filmowi „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Twórca dotarł na wydarzenie osobiście by odebrać nagrodę, spotkał się też z publicznością po seansie. To pierwsza nagroda dla tego filmu, na początku jego drogi festiwalowej. Piotr Domalewski kończy właśnie prace nad swoim pełnometrażowym debiutem i już obiecał przyjechać z nim do Nowogardu, by kontynuować rozmowę z widzami…

Niedziela

Na finał 21. „Lata z Muzami” widzowie obejrzeli film niemy z muzyką graną na żywo, publiczność bawił kabaret Łowcy.B, a kilkudziesięciu młodych uczestników warsztatów artystycznych ARTeria wystąpiło w widowisku plenerowym. Oficjalnego zakończenia 21 Festiwalu dokonał zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski. Jednak już z samego rana (17 lipca br.), rozpoczęły się przygotowania do 22. „Lata z Muzami”, którego finałowe wydarzenia odbędą się w dniach 20-22 lipca 2018. I już dziś wszystkich na nie zapraszamy.

na podstawie info z NDK

zdjecia NDK/mojeinfo24.pl