fundusz solecki2Rozpoczęły się prace nad tworzeniem budżetu gminy na rok 2017. Zgodnie z obowiązującym prawem, do 30 września br., muszą spłynąć do skarbnika gminy wszystkie propozycje do przyszłorocznego budżetu, również te ze sołectw.

W roku 2017 z funduszu sołeckiego zaplanowano następujące dofinansowanie:

 solectwa kasa

Fundusz sołecki to zagwarantowane w budżecie gminy pieniądze dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. O wyodrębnieniu funduszu w budżecie decyduje rada gminy, podejmując stosowną uchwałę. Natomiast podstawę prawną funkcjonowania funduszu sołeckiego zawierają przepisy ustawy z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim, która weszła w życie 20 marca 2014 r.

Kto wydaje środki

Ponieważ fundusz jest częścią budżetu gminy, to dysponuje nim wójt, zakupując wskazane przez sołectwo towary lub usługi. Oznacza to, że wszelkie zamówienia publiczne związane z realizacją zadania finansowanego z funduszu sołeckiego są organizowane przez urząd gminy, a nie przez sołtysa. Natomiast to, w którym miesiącu nastąpi uruchomienie środków, zależy od aktywności mieszkańców sołectwa, rady sołeckiej i sołtysa. To ważne, bo środki funduszu sołeckiego powinny być wydane do końca roku budżetowego.

Decyduje zebranie wiejskie

O ile rada gminy decyduje o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego, o tyle o przeznaczeniu tych środków rozstrzygają sołectwa. W tym celu należy zwołać zebranie wiejskie, na którym uchwala się wniosek o przyznanie środków z funduszu. To ważne, bo bez takiego wniosku sołectwo przy podziale funduszu zostanie pominięte. Wniosek może zostać uchwalony na wniosek co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa, a także z inicjatywy sołtysa i rady sołeckiej.

Należy wskazać w nim, co mieszkańcy chcą zrobić za środki funduszu. Podejmując uchwałę w tej sprawie, warto pamiętać, że ustawa wymaga, aby sołecka inicjatywa mieściła się w katalogu zadań własnych gminy, służyła poprawie warunków życia mieszkańców i była zgodna ze strategią rozwoju gminy. W praktyce oznacza to, że z przyznanych środków sołectwo może zbudować lub wyremontować plac zabaw, naprawić zniszczony chodnik, zadbać o czystość we wsi, ustawiając kosze na śmieci, posadzić drzewa i krzewy czy wyremontować drobną infrastrukturę, np. przystanek autobusowy. Oczywiście rozmiar planowanego przedsięwzięcia musi być powiązany z wysokością przypadających sołectwu środków. Gdy tych jest za mało, mieszkańcy mogą zadecydować, że wspomogą realizację planowanego zadania, w tym poprzez własną pracę (społeczną).

Czeka nas więc w najbliższym czasie 36 zebrań wiejskich, podczas których zostaną przez mieszkańców zaplanowane wydatki z funduszu sołeckiego.

Piotr Suchy