Zdrowe powietrze w Nowogardzie
W dniu 21.09 br w Bibliotece Miejskiej, z upoważnienia burmistrza Roberta Czapli, zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski podpisał kolejne 14 umów na dofinansowanie wymiany starych pieców grzewczych na nowe piece proekologiczne.

Przypomnijmy, że Projekt uchwały w tej sprawie, podpisany przez burmistrza Roberta Czaplę, powstał już w 2018 roku, a pierwsze umowy w ramach programu „Zdrowe powietrze w Nowogardzie” zostały podpisane rok temu. Zainteresowanie nim jednak nie gaśnie, a właściciele mieszkań i domów, którzy biorą w nim udział, wciąż mogą otrzymać pieniądze w postaci dotacji na zakup nowego pieca i części nowej instalacji grzewczej. Jednorazowa dotacja wynosi nie więcej niż 3 tysiące złotych dla domów i mieszkań oraz 5 tysięcy złotych dla budynków wielorodzinnych, posiadających wspólną kotłownię. Dotacja stanowi 50 % kosztów związanych z zakupem pieca i instalacji grzewczej, jednakże nie obejmuje zwrotów kosztów za inwestycje zrealizowane przed podpisaniem umowy.

W 2019 roku z takich dopłat skorzystały 33 rodziny, 26 czerwca w Bibliotece Miejskiej zawarte zostały 26 nowe umowy na łączną kwotę 78 tys. zł, a umowy wrześniowe podpisano na kwotę 42 tys. zł.

Jak podkreślił zastępca burmistrza na poniedziałkowym spotkaniu, jest to bardzo ważna inicjatywa, niosąca niewymierne korzyści dla wszystkich mieszkańców, jest to kolejny krok w walce o czyste powietrze w Nowogardzie, w związku z czym, za współpracę podziękował mieszkańcom przystępującym do programu.


O dotację nadal starać się mogą osoby fizyczne i prawne będące właścicielami, współwłaścicielami domów jednorodzinnych, wielorodzinnych lub lokali mieszkalnych oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Dofinansowaniu podlega zakup kotła gazowego na olej opałowy, kotła na biomasę lub paliwo stałe, co najmniej 5 klasy lub pieca zasilanego prądem elektrycznym. Dofinansowanie można będzie uzyskać również na elementy związane z nowym systemem ogrzewania. Więcej informacji na ten temat szukać należy w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska (Justyna Wiącek, tel. 91 39 26 238).

Ewa Brzykcy