Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Tydzień Bibliotek w nowogardzkiej bibliotece upłynął pod hasłem „Tygodnia Bieszczad”. To niezwykłe przedsięwzięcie zgromadziło wielu artystów bieszczadzkich jak i lokalnych przyjaciół. 7 maja otworzyliśmy wystawę twórców bieszczadzkich, w której udział wzięli Andrzej „Żmiju” Borowski, Leszek Żebrowski, Sylwia Godowska, Monika Patkowska. Wernisaż zgromadził wielu sympatyków górskich krajobrazów. Końcowym punktem tego wieczoru był wykład Pani Moniki Patkowskiej na temat dawnych wierzeń i guseł. Ciekawy temat prelekcji przyciągnął wielu mieszkańców Nowogardu. Następne dni również ubiegły pod znakiem bieszczadzkich opowieści popularnego „Żmija”. Publiczność wykazywała niemałą sympatię względem tego osobliwego zakapiora. Wszystko to odbyło się we współpracy ze Stowarzyszeniem „Tworzymy razem” i prezes Danuty Dawidowskiej.

Tydzień Bibliotek to także intensywny czas lekcji bibliotecznych. Przez nasze mury przewinęło się kilkaset uczniów, przedszkolaków i uśmiechniętych buziek zafascynowanych klimatem biblioteki i jej zbiorami. Zajęcia były okazją do zobaczenia białych kruków naszych zbiorów, a także przeżycia niezwykłych emocji związanych z historiami zawartymi w książkach.

12 maja był dniem sztuki. Sztuki teatralnej oraz malarskiej. Kazimiera Linkiewicz swoim wernisażem rozpoczęła ten magiczny wieczór. Jej linoryty to swoista opowieść o Nowogardzie, w którym można było odnaleźć kadry miasta. I tak pozostając w tematyce naszej małej ojczyzny zasiedliśmy w wygodnych fotelach, by posłuchać wyreżyserowanej prezentacji utworów nowogardzkich poetów. Przy akompaniamencie muzycznym każdy z autorów przenosił nas do świata swojej twórczości. Wystąpili m.in. Halina Zając, Marek Słomski, Jadwiga Cichecka, Piotr Pazdan, Genowefa Makarewicz, Jan Czesław Kozakowski. Niesamowita energia i klimat jakim obdarzyli publiczność członkowie Teatru Seniora Piąte Koło było niespotykane. Pod batutą Józefy Szukalskiej wszystko wyszło perfekcyjnie.

Sobota była chwilą oddechu dla kobiet, które postawiły na udział w warsztatach „Kobieca moc” Pani Agnieszki z AS Harmony. Zwieńczeniem tego intensywnego czasu dla bibliotek była niedziela i wpisany już w nowogardzką tradycję – Pchli Targ. Od niespełna dwóch lat mieszkańcy miasta i okolic przybywają na teren biblioteki by wziąć udział jako wystawcy lub kupujący.