Na początek remont dachu. Wkrótce będzie centrum dla pozarządowców i seniorów
Burmistrz Nowogardu Robert Czapla zapowiedział 16 marca, że budynek przy ul. 3 Maja 40 zamieni się w niedalekiej przyszłości w centrum aktywności dla miejscowych organizacji pozarządowych oraz seniorów. Okazją do tego było oficjalne odebranie remontu dachu na zabytkowym obiekcie i spotkanie robocze, zorganizowane w jego wnętrzach. W tych ostatnich do zrobienia jest jeszcze wiele, budynek po tym, jak opuściło go PSS "Społem" w dużej części nie był bowiem użytkowany, gotowa jest już jednak koncepcja zagospodarowania pomieszczeń, która z pozarządowcami została na miejscu skonsultowana. A to właśnie oni mają być w przyszłości współgospodarzami budynku.

- W Nowogardzie działa ponad pół setki organizacji pozarządowych. Kłopot w tym, że są porozrzucane po całym mieście, a potrzeba jest taka, żeby mogły współpracować w jednym miejscu, mieć w nim swoje biura, siedziby, ale także salę do organizowania większych wydarzeń, jak konferencje, przedstawienia czy szkolenia. W związku z tym postanowiłem, że ten budynek zostanie oddany do ich dyspozycji - mówił burmistrz Robert Czapla.

W obiekcie, jak dodał, ma zostać urządzony także dzienny Dom Seniora, na co gmina będzie mogła otrzymać dotacje. Korzystać będą mogły z niego przede wszystkim osoby samotne, potrzebujące kontaktu z innymi ludźmi.

Uwagi przedstawione przez uczestników spotkania przekazane zostaną architektom, a ci wezmą się wkrótce za wykonanie dokumentacji technicznej, potrzebnej do dostosowania budynku do nowych potrzeb.

Burmistrz Robert Czapla od swojej pierwszej kadencji szczególną uwagę przykłada do dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi i seniorskim. Jej efektami są między innymi liczne działania aktywizacyjne, podejmowane dzięki dotacjom z gminnego budżetu, a także coroczny bal dla seniorów czy sportowa Senioriada.

Paweł Botarski