Z analizy zgromadzonych danych wynika, że na terenie Gminy Nowogard w latach 2011 – 2013 zjawisko bezrobocia ulega znacznemu zmniejszaniu.
Bezrobocie w gminie Nowogard pod koniec listopada 2013 roku wynosiło 9,6%. Porównując to do roku 2011 gdzie bezrobocie wynosiło 13,2 %, to jest duży spadek i świadczy, o dynamicznym rozwoju gminy oraz przedsiębiorstw rozwijających aktywność osób bezrobotnych. Osoby te nie pozostają bezczynne w poszukiwaniach pracy, korzystają z różnorodnych kursów podnosząc swoje kwalifikacje, a tym samym zwiększają swoje szanse na rynku pracy. Mieszkańcy naszej gminy w ostatnich latach korzystali m. in. z dotacji do rozwoju firm.
Strukturę bezrobocia możemy analizować pod względem różnych kryteriów. Do najważniejszych z nich zależy zaliczyć: bezrobocie według wieku, poziom wykształcenia, stażu pracy oraz czasu pozostawienia bez pracy. Nie można zapominać również o osobach, które wyjechały szukać pracy za granicą, choć trzeba pamiętać, że nie wszystkie wyrejestrowały się w Powiatowym Urzędzie Pracy i nadal figurują w statystykach.
Oczywiście systematyczny spadek bezrobocia w naszej gminie nie wziął się z niczego. Przyczyn jest co najmniej kilka. Po pierwsze firmy, które kilka lat temu otworzyły się w gminie Nowogard, systematycznie rozbudowywały swoje zaplecze i zatrudniały (i nadal zatrudniają) nowych pracowników. Przykładem jest wybudowanie w ostatnim roku Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie, gdzie 150 osób zostało zatrudnionych. Również mniejsze firmy mają swój udział w spadku bezrobocia. A dzięki współpracy gminy Nowogard z Powiatowym Urzędem Pracy mieszkańcy mogli ramach prac interwencyjnych i robót publicznych podjąć zatrudnienie w Urzędzie Miejskim.
Działania jakie burmistrz podjął na początku swojej kadencji niewątpliwie przyczynią się do spadku bezrobocia. Stanie się to dzięki powstałej na naszym terenie podstrefy Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (K-S SSE), i terenu który w przyszłości stanie się parkiem przemysłowym gdzie powstaną nowe zakłady, które zatrudnią nawet kilkaset osób.
Specjalne Strefy Ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Ich celem jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez m. in. przyciąganie nowych inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy.
Anna Narkiewicz