haide23W dniach 18-21 lipca 2014 r., delegacja naszej Gminy w składzie Antoni Bielida - Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogardzie, Mieczysław Laskowski – Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nowogardzie, Karol Brzeczek – Zastępca Kierownika w wydziale Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Nowogardzie oraz Szymon Pilipczuk – Inspektor w wydziale Rozwoju Lokalnego, Funduszy, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Nowogardzie, uczestniczyła w najważniejszym dla miasta Heide, odbywającym się co dwa lata święcie – Marktfireden.

W trakcie tego święta największy rynek w Niemczech staje się średniowiecznym miasteczkiem, w którym obywatele Heide przebierają się za dawnych mieszkańców regionu Dithmarschen, przyodziewając historyczne stroje. W tym okresie Burmistrz Heide – Ulf Stecher wraz z Przewodniczącym Rady Heide – Franzem Helmutem Poohlmanem, odziani w ówczesne stroje pełnią funkcję jego gospodarzy. Delegacja z Nowogardu wzięła udział w oficjalnej części Marktfrieden. Podczas przemówienia Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogardzie Antoni Bielida podziękował władzom miasta Heide za zaproszenie na niezwykłe święto i życzył w imieniu Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli oraz wszystkich jego mieszkańców radosnych obchodów święta, które wspomina czasy wywalczenia przez mieszkańców Dithmarchen wolności. Życzenia te potwierdziły się m.in. w pogodzie. W regionie słynnym z silnego wiatru morza północnego i często kapryśnej pogody podczas obchodów tegorocznego Marktfrieden panowało słońce i upał.

 

 

Podczas pobytu delegacja Nowogardu poznała nie tylko historię miasta Heide ale również regionalną kulturę, gdyż członkowie delegacji naszej Gminy wzięli udział w ceremonii zaślubin i chrztu w średniowiecznym klimacie gospodarskim jakim jest Bauernhochzeit.

Dodatkowym elementem tak barwnego spotkania było przekazanie przez przedstawicieli Nowogardu prac malarskich oraz certyfikatów niemieckiej młodzieży z Heide, która brała udział w plenerze malarskim organizowanym w ramach „Lata z muzami” w dniach 4.07.-13.07.2014 r. w Nowogardzie. Władze miast Heide i Nowogardu doszły do jednomyślnego wniosku, że dalsza współpraca w zakresie wymiany i rozwoju talentów młodzieży polsko-niemieckiej jest niezbędna i będzie kontynuowana. Po za tym, delegacja z Nowogardu miała okazję zwiedzić sąsiednie miasto Büsum.

Burmistrz Heide- Ulf Stecher oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Heide – Franz Helmut Poohlman przekazują najserdeczniejszych pozdrowienia dla mieszkańców Nowogardu - Pozdrowienia od przyjaciół z Heide !!!

2014/07/23_haide

Szymon Pilipczuk

Inspektor w wydziale RLFKiS