rczapla 2020Szanowni Rodzice,
W związku z trudną sytuacją spowodowaną przez epidemię koronawirusa macie wiele pytań o otwarciu przedszkoli i żłobków. Nadal nie wiecie kiedy i na jakich zasadach wasze dziecko będzie mogło pójść do przedszkola czy żłobka, a jeżeli pójdzie to czy będzie bezpieczne. Tuż przed rozpoczęciem majowego „długiego weekendu” w dniu 29 kwietnia, Premier ogłosił kolejne rządowe kroki w sprawie łagodzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Zapowiedziano, że od 6 maja zostaną otwarte przedszkola i żłobki. Niestety, jak tego doświadczyliśmy już niejednokrotnie, rządowe posunięcia są bardzo niejasne, nieprecyzyjne i rodzą więcej pytań niż dają odpowiedzi.

Wykonanie decyzji o otwarciu przedszkoli i żłobków rząd powierzył organom prowadzącym. Gmina Nowogard jest organem prowadzącym dla 3 przedszkoli i 8 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych (Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 3 w Nowogardzie oraz szkoły w Błotnie, Długołęce, Orzechowie, Strzelewie, Wierzbięcinie, Żabowie).
W celu wyjaśnienia wszystkich zagadnień i wątpliwości w dniu dzisiejszym przy udziale Zastępcy Burmistrza Krzysztofa Kolibskiego, Sekretarza Gminy Grzegorza Wasilewicza oraz Kierownika Zespołu Ekonomiczno–Administracyjnego Szkół Lilli Kaźmierowskiej przeprowadziłem naradę w formie zdalnej z wszystkimi dyrektorami przedszkoli oraz szkół podstawowych posiadających oddziały przedszkolne.
W naradzie udział wzięli:

 • Jolanta Bielska – dyrektor Przedszkola nr 1w Nowogardzie,
 • Ewa Wróbel – dyrektor Przedszkola nr 3 w Nowogardzie,
 • Elżbieta Majchrzak – dyrektor Przedszkola nr 4 w Nowogardzie,
 • Anna Łysiak – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowogardzie,
 • Piotr Kazuba – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie,
 • Danuta Ziółkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Długołęce,
 • Renata Fusik – dyrektor Szkoły Podstawowej w Orzechowie,
 • Agnieszka Forgiel – dyrektor Szkoły Podstawewej w Strzelewie,
 • Karolina Jaklińska-Czyżak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Żabowie,
 • Tomasz Żelazowski – dyrektor Szkoły Podstawowej w Błotnie,
 • Józef Korkosz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzbięcinie.


Omówiono przede wszystkim kwestie zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Dyrektorzy gminnych szkół i przedszkoli wskazali na szereg problemów łączących się z uruchomieniem działalności placówek. Do najważniejszych należy zapewnienie odpowiedniej, bezpiecznej odległości między dziećmi, zapewnienie obecności odpowiedniej ilości kadry, utrudnienia związane z obostrzeniami w wydawaniu i spożywaniu posiłków. Wszyscy uczestnicy narady ze względu na bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców i dziadków wypowiedzieli się negatywnie w przedmiocie wznowienia zajęć przedszkolnych od 6 maja. Jednomyślnie wyrażona została opinia, że zajęcia w grupach przedszkolnych powinny być wznowione nie wcześniej niż 25 maja.

Wobec braku jasno sprecyzowanych wytycznych dotyczących nowego reżimu sanitarnego, w trosce o zdrowie Wasze i Waszych dzieci, po wysłuchaniu jednomyślnej opinii wszystkich osób zajmujących się w Gminie oświatą, zdecydowałem, że publiczne (prowadzone przez Gminę) przedszkola i oddziały przedszkolne nie wznowią działalności do czasu otrzymania jasnych i szczegółowych wytycznych od służb sanitarnych i pozostaną zamknięte co najmniej do dnia 24 maja.

Dokonano również analizy prawnej kto i w jakim zakresie decyduje o wznowieniu działalności przedszkoli i żłobków. Z przepisów wynika, że Gmina nie ma wpływu na otwarcie placówek dla których nie jest organem prowadzącym i może decydować wyłącznie o własnych przedszkolach. W związku z tym decyzję o otwarciu przedszkoli podejmują ich organy prowadzące we własnym zakresie i one ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa. O otwarciu:

 • przedszkola przy ul. Bema („Kraina Fantazji”) decyduje Pani Elżbieta Kazimierczak,
 • przedszkola przy ul. Zielonej („Zielone Przedszkole”) Pan Jan Kopyciński,
 • przedszkola przy ul. Bohaterów Warszawy („Akademia Malucha”) Pani Katarzyna Tyza,
 • przedszkola przy ul. Wojska Polskiego („Fantazja”) Szczecińskie Towarzystwo Talent- Promocja – Postęp, Pani Iwona Żukiert,
 • żłobka przy ul. Bohaterów Warszawy („Malinowy”) Pani Agata Malinowska,
 • żłobka przy ul. Racibora i Gen. Stefana Grota Roweckiego („Maluszkowo”) Pani Bernadeta Pająk.


W związku z powyższym jeśli państwa dzieci uczęszczają do tych jednostek prosimy kontaktować się z tymi osobami decyzyjnymi.

Drodzy rodzice, chcę wam podziękować za wszystkie uwagi, spostrzeżenia i propozycje zmian jakie od was otrzymuję. To dzięki nim uzyskuję pełny obraz sytuacji i mogę podejmować działania, zwiększające bezpieczeństwo waszych dzieci i rodzin. Zapraszam Państwa do dalszej owocnej współpracy. Możecie kierować do nas pytania na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rozmawiajcie również z dyrektorami szkół i przedszkoli do których uczęszczają wasze dzieci, tak abyśmy wszyscy byli bezpieczni.

Z poważaniem
Burmistrz Nowogardu Robert Czapla