images/2020/04/07_maseczki/
Decyzje o podejmowanych działaniach zapobiegawczych w rozprzestrzenianiu się koronawirusa podejmowane są na szczeblu rządowym oraz przez Wojewodę Zachodniopomorskiego reprezentującego rząd na terenie województwa, a służbą wiodącą w zwalczaniu epidemii jest służba sanitarno – epidemiologiczna (Sanepid). Pomimo tego do walki z rozprzestrzenieniem się wirusa Covid-19 włączają się również samorządy, w tym Gmina Nowogard.
Jak już informowaliśmy, 1 kwietnia burmistrz Robert Czapla podjął decyzję o zakupie materiału, z którego będą szyte maseczki ochronne dla mieszkańców. Jednocześnie zaprosiliśmy osoby dysponujące odpowiednimi umiejętnościami do pomocy w ich uszyciu. Koordynacją akcji „Nowogard szyje maseczki” zajął się Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowogardzie. Działanie to ma na celu ograniczanie rozpowszechniania się koronawirusa.
- Do dnia dzisiejszego (7 kwietnia – przyp. red.) do pomocy szycia maseczek zgłosiło się 13 osób prywatnych oraz Nowogardzie Forum Organizacji Pozarządowych – mówi Dorota Maślana, dyrektor OPS w Nowogardzie.
- Jako gmina robimy co możemy żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Podejmujemy działania, żeby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednym z nich jest właśnie szycie maseczek ochronnych, które będą rozdawane naszym mieszkańcom. O przebiegu akcji rozdawania maseczek będziemy Państwa informować na bieżąco – mówi burmistrz Nowogardu Robert Czapla. - Żyjemy obecnie w bardzo trudnym okresie, ale musimy razem przez to przejść. Stąd ważne jest stosowanie się do apelu, aby pozostać w domach. Dziękuję osobom i organizacjom, które włączyły się w akcję szycia maseczek. Dziękuję mieszkańcom za odpowiedzialną postawę w walce z koronwirusem. Dziękuję również pracownikom służb, w tym służb medycznych, za codzienne wykonywanie ciężkiej pracy na rzecz mieszkańców naszej gminy.


Dzięki akcji „Nowogard szyje maseczki” ma powstać 3000 maseczek ochronnych. Po ich uszyciu mają one być bezpłatnie przekazywane mieszkańcom. Materiał został już zakupiony, a akcja szycia rusza od środy 8 kwietnia. Walczymy z wirusem!
M. Ościłowski