utwt0006Jedną z cech współczesnego społeczeństwa krajów rozwijających się jest starzenie się ludności. Rośnie długość życia ludzi, przybywa ludzi w wieku poprodukcyjnym, maleje przyrost naturalny, w tym również w Polsce. Badania wskazują, że starzenie się jest w większym stopniu procesem zachodzącym w psychice tych ludzi, a nie jest warunkiem biologicznym. Duże znaczenie ma fakt, by włączyć osoby starsze do systemu kształcenia ustawicznego. W wyniku starań o włączenie ludzi starszych do systemu kształcenia rozpoczęto powoływanie tzw. Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Pierwszy Uniwersytet tego typu powstał we Francji. Utworzył go w 1973 roku profesor nauk społecznych Pierre Vellas. Wkrótce zaczęły powstawać inne uniwersytety we Francji i w innych krajach Europy i świata. W Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał już w latach 70, a dokładnie w 1975 roku w Warszawie. Pomysłodawcą jego utworzenia była prof. Halina Szwarz. Uniwersytet działa do dziś i liczy sobie około 1120 członków.
Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.

Nowogardzki Uniwersytet III Wieku, w dniu 8 października br., o godz. 16.00, w sali NDK, uroczystą inauguracją roku akademickiego 2014/15 rozpoczął czwarty rok swego istnienia.

utwt0004Barbara Mucha, w imieniu zarządu i studentów NUTW, przywitała przybyłych gości i słuchaczy UTW wśród których obecni byli: burmistrz Nowogardu Robert Czapla, Jerzy Jabłoński – dyr. Centrum Edukacji i Przedsiębiorczości „Profit” w Nowogardzie, Kazimierz Lembas – dyr. nowogardzkiego szpitala, dyrektorzy szkół, przedstawiciele lokalnych mediów oraz słuchacze i przyjaciele nowogardzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uroczystość prowadził Tadeusz Dziedziela – prezes NUTW. Ważnym momentem uroczystości była immatrykulacja i ślubowanie nowych studentów NUTW, które prowadziła Jadwiga Cichecka.

Chór pod dyrekcją Lecha Jurka odśpiewał „Gaudeamus igitur”. Następie głos zabrał prezes UTW Tadeusz Dziedziela, który serdecznie podziękował obecnemu burmistrzowi za życzliwość oraz za dotychczasowe wsparcie m.in. finansowe i dodał, że „nie byłbym sobą, gdybym dziękując nie wykorzystał okazji i powiedział, zerkając na pana burmistrza, że prosimy o więcej”.

Następnie głos zabrał burmistrz Nowogardu, który mówił o podziwie swoim, widząc takie zaangażowanie studentów nowogardzkiego UTW. Podziękował też, że studenci włączyli się w odbiór pierwszej siłowni na świeżym powietrzu oraz zapowiedział, że dzięki podjętej przez niego decyzji już za dwa lata wszyscy studenci oraz ich rodziny wraz ze znajomymi, będą mogli korzystać z nowej ścieżki wokół jeziora. „Już dziś zapraszam Was drodzy studenci do tego, abyśmy razem dokonali uroczystego otwarcia drogi wokół jeziora”. Uczestnicy otrzymali również potwierdzenie z ust naszego włodarza, że w tym roku akademickim jest szansa na większy fundusz na statutową działalność nowogardzkiego Uniwersytetu III Wieku.

Głos zabrały również przedstawicielki z UTW z Goleniowa, Golczewa i z Kamienia Pomorskiego, które cieszyły się, że udało się zapoczątkować współpracę pomiędzy wymienionymi uniwersytetami. W ten sposób, propozycja edukacyjna dla członków wszystkich UTW, znacznie zostanie wzbogacona.

Miłym akcentem inauguracji roku akademickiego był występ zespołu wokalnego pod kierownictwem Leszka Jurka, który swymi pieśniami, choć na moment, pozwolił wszystkim obecnym wspomnieć minione lato.

Tegoroczny wykład inauguracyjny pt. „Inteligencja emocjonalna – teoria i sztuka życia” wygłosiła dr Urszula Kazubowska. Na zakończenie zagrała jeszcze „Kapela Rycha” pod kierownictwem Ryszarda Zagórskiego.

Kończąc uroczystość inauguracyjną, prezes Tadeusz Dziedziela serdecznie podziękował burmistrzowi Robertowi Czapli za 4 lata współpracy i za okazane wsparcie, którego nigdy nie żałował dla UTW, a tym samym dla seniorów i zaznaczył, że ma nadzieję na kontynuację tej owocnej współpracy w dalszym ciągu.

 

2014/10/11_inauguracja_utw

Piotr Suchy