Grupa ZakupowaDo tej pory sprzedawcy energii elektrycznej nie musieli martwić się o rynek zbytu i pozyskiwanie klientów, ponieważ nie działały mechanizmy rynkowe w energetyce. Dotychczasowy ład został zburzony nowymi regulacjami wymuszonymi polityką energetyczną Unii Europejskiej. Na rynku energetycznym zaczynają działać setki podmiotów, które stymulują konkurencyjność. Jedyną przeszkodą dla otwartego dialogu odbiorców z dostawcami energii jest mały wolumen indywidualnie zużywanego przez nich prądu. Szczególnie duże korzyści dają negocjacje przeprowadzane dla Grupy Zakupowej, gdzie pozycja przetargowa poprawia się poprzez zwiększenie wolumenu kupowanej energii.

Od kilku lat, dzięki zbiorowym zakupom energii, wielu samorządom udało się w ten sposób zaoszczędzić duże pieniądze na kosztach związanych z zakupem energii elektrycznej. Jedną z gmin, która w ten sposób dokonuje dziś zakupu energii, jest gmina Nowogard.

Przystąpienie do grupy zakupowej, której głównym celem jest dokonywanie zakupów energii elektrycznej na potrzeby jej członków, daje szanse naszej gminie na spore oszczędności co roku. Funkcjonowanie grup zakupowych oparte jest przede wszystkim na mechanizmie polegającym na uzyskiwaniu lepszych warunków dostaw przy większych zakupach (wspólne zakupy dają możliwość wywierania większego wpływu na dostawców). Taka forma zakupu zbiorowego sprawia, że powiaty i gminy płacą średnio o 10% taniej niż jednostki samorządowe kupujące energię samodzielnie – takie wyniki przyniosło badanie przeprowadzone wspólnie przez firmę analityczną Audytel i Związek Powiatów Polskich.

Gmina Nowogard przystąpiwszy do takiej właśnie grupy zakupowej, dzięki postępowaniu przetargowemu, które na potrzeby grupy sprzedażowej prowadziła gmina Pyrzyce, zaoszczędzi na kosztach za energię ponad 20%.

Zamówienie obejmowało dwie części: I. Część – sprzedaż energii elektrycznej dla poszczególnych jednostek gminy (Urząd Miejski, Nowogardzki Dom Kultury, przedszkola i szkoły podstawowe na terenie gminy Nowogard oraz Zarząd Budynków Komunalnych), zaś II część – dotyczyła sprzedaży energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia drogowego (99 punktów poboru zasilających 2500 latarń na terenie całej gminy Nowogard). W wyniku tego przetargu zostały podpisane umowy na 1 rok z PKP Energetyka S.A. z Warszawy na dostarczenie energii elektrycznej do poszczególnych jednostek gminy (część I zamówienia) oraz z ENEĄ S.A. z Poznania na dostarczenie energii potrzebnej do oświetlenia gminnego oświetlenia drogowego.

Jakie zyski są oczekiwane przez gminę Nowogard z podpisanych umów?

Dzięki grupie sprzedażowej, do której należy nasza gmina, udało się obniżyć cenę za energię elektryczną i na dziś spodziewane są oszczędności w wysokości około 150.000 zł.

Czy to dużo czy mało?

Każda złotówka, która pozostanie w kasie gminnej, będzie mogła być wydatkowana na potrzeby bieżące gminy. Każdy z nas, kierując się dobrem swego własnego portfela, kupuje tam gdzie jest najtaniej i cieszy się z każdego zaoszczędzonego grosza.

Łacińska sentencja „Nec Hercules contra plures” (Nawet Herkules nie pomoże przeciw wielkiej liczebności) najlepiej odzwierciedla siłę grupy zakupowej – większy może więcej.

Opr. Piotr Suchy