debatal05W czwartek, 3 kwietnia br., w I Liceum Ogólnokształcącym im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie odbyła się debata pt. „Młodzi aktywni – co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?”, którą przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy II Hanna Komisarz i Grzegorz Kolless, przy wsparciu Konrada Sidora, posła na Sejm Dzieci i Młodzieży w ubiegłym roku , w ramach przygotowań do XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Na debatę zaproszeni zostali: wicestarosta powiatu goleniowskiego Tomasz Kulinicz, burmistrz Nowogardu Robert Czapla, radni miasta: Lech Jurek, Marek Krzywania, Cezary Marcinkowski, Stanisław Saniuk, Michał Wiatr, Marcin Wolny i Rafał Szpilkowski oraz radny powiatu Józef Korkosz, Dyrektor Oddziału Oświaty i Edukacji powiatu goleniowskiego Renata Chomińska.

Zaproszeni goście wraz z uczniami starali się odpowiedzieć na pytanie "Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?"

Debata przeprowadzona została bardzo sprawnie przy dużym zaangażowaniu uczniów zadających pytania zaproszonym gościom. Podstawą do dyskusji stały się wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkoły, która dotyczyła tematu debaty – zaangażowania młodych ludzi w życie społeczne i politykę .

Młodzież, która chce się udzielać w życiu społecznym naszego miasta i deklaruje swe zaangażowanie, postawiła pytanie obecnym gościom: w jaki sposób chcą oni zachęcić młodzież do aktywności w życiu społecznym i politycznym? Jakie mają dla nich propozycje i rozwiązania? Uczniowie wyrażali - oczywiście w sposób kulturalny - swoje rozczarowanie częstokroć niedostatecznym dostrzeganiem ich potrzeb i możliwości kontaktu z politykami oraz samorządowcami. W czasie debaty powrócił również temat Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nowogardzie i chęć jej reaktywowania, co spotkało się z poparciem ze strony burmistrza Nowogardu. Dodatkowo, wychodząc ku potrzebom młodzieży, zaproponował on stworzenie funkcji koordynatora ds. młodzieży przy Urzędzie Miejskim, który byłby ich przedstawicielem, a zarazem łącznikiem w kontaktach z władzami miasta. Pomysł ten młodzieży bardzo się spodobał, co nagrodzili gromkimi brawami. Ponadto padła ze strony burmistrza propozycja, aby młodzież spotkała się z nim, w celu wspólnego podjęcia decyzji odnośnie zaproszenia zespołów muzycznych lub danego artysty na najbliższą majówkę. Ta propozycja również została przyjęta z aprobatą.

Wychodząc ku potrzebom młodzieży, radni przypomnieli, że każdy mieszkaniec - niezależnie od wieku - może przyjść i przysłuchiwać się sesji Rady Miejskiej, a jak zajdzie taka potrzeba, to za zgodą Przewodniczącego RM, mają możliwość zabrania głosu.

Jak widać młodzież nowogardzka chce i domaga się uczestnictwa w współdecydowaniu. Burmistrz Nowogardu zachęcał też młodzież do kontaktowania się z nim nie tylko przy pomocy facebooka, ale również, aby z odwagą podchodzili do niego w czasie spaceru i bez strachu zadawali mu pytania.

Debata, która została zorganizowana w LO nr 1 w Nowogardzie pokazała jasno, że młodzież chce kontaktów z ludźmi ze świata polityki i samorządu. Pokazała też to, że młodzi ludzie potrzebują wskazówek jak mogą i w co mogą się zaangażować, że na dziś już nie wystarczą im tylko wiadomość na portalach internetowych czy informacje umieszczone w regionalnej gazecie. Młodzież chce spotykać się i rozmawiać, chce być współodpowiedzialna za losy „małej” jak i tej „dużej” Ojczyzny.

W ocenie osób uczestniczących, debata była udana, przebiegała w przyjemnej atmosferze z ciekawymi pytaniami.

Życzymy, aby Hanna Komisarz i Grzegorz Kolless, którzy przygotowali w/w debatę, wykorzystali wnioski z niej płynące podczas wyjazdu na obrady Sejmu do Warszawy.

2014/04/04_debata_lo1

opr./zdj. Piotr Suchy