deratyzacjaJak poinformowała Gminę Spółdzielnia Mieszkaniowa Gardno w Nowogardzie, na terenie spółdzielni w poprzednich miesiącach, pojawił się problem gryzoni.

Szczury, bo o nich tu mowa, drążąc podziemne kanały w poszukiwaniu pożywienia spowodowały zapadnięcie się szlaku komunikacyjnego, co można było zaobserwować na chodniku wzdłuż ulicy Armii Krajowej i Warszawskiej. Stąd decyzja burmistrza Roberta Czapli o przeprowadzeniu skoordynowanej deratyzacji na terenie gminy Nowogard.

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Nowogard w przypadku wystąpienia na terenie nieruchomości gryzoni, właścicielnieruchomości zobowiązani są niezwłocznie przeprowadzić obowiązkową deratyzację. W przypadku częstego pojawiania się gryzoni, właściciele nieruchomości zobowiązani są przeprowadzać deratyzację częściej, co najmniej raz na 5 lat, przy czym w odniesieniu do zabudowy jednorodzinnej, co najmniej raz na 2 lata.\

Jak wynika z rozpoznania, nie wszyscy właściciele nieruchomości o tym pamiętają, o ile wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe pilnują terminów deratyzacji i szybko reagują, o tyle właściciele prywatnych posesji nie zawsze biorą sprawy w swoje ręce. Kiedy pojawia się problem ze szczurami w kanalizacji, mieszkańcy szukają pomocy w Przedsiębiorstwie Usług Wodnych i Sanitarnych, a kiedy gryzonie pojawiają się przy śmietnikach czy w piwnicach, mieszkańcy zgłaszają się do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej lub gminy.

Pomimo że ze szczurami walczy się najczęściej w trybie doraźnym w miejscu pojawienia się gryzoni, chcemy iść o krok dalej, dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców, szczególnie domów wielorodzinnych, zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych aby przyłączyć się do wspólnej akcji deratyzacji w gminie Nowogard.

Szanowni Państwo, jeśli jesteście właścicielami prywatnych posesji, zarządcami wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, włączcie się do naszej wspólnej akcji. Zróbmy to razem, aby pozbyć się „gryzącego” problemu!

Aby ułatwić Państwu przeprowadzenie sprawnej deratyzacji, przedstawiamy poniższą instrukcję postępowania.

  1. Do deratyzacji użyj trutki gryzoniobójczej, ogólnodostępnej w handlu.
  2. W dniach pomiędzy 16– 20 .11. 2020 r. wyłóż trutkę zgodnie z zamieszczoną ulotka, dołączoną do zakupionego produktu w miejscach gdzie szczury pojawiają się najczęściej tj. przy śmietnikach, w piwnicach, na strychach, podwórzach, w budynkach gospodarczych.
  3. Równocześnie umieść ostrzeżenie i informację o niebezpieczeństwie zatrucia ludzi i zwierząt domowych.
  4. Wyłożoną trutkę zabezpiecz przed dostępem zwierząt domowych i ptactwa.
  5. Pozostaw wyłożoną trutkę na okres sugerowany przez producenta, po czym trutkę usuń.
  6. Martwe gryzonie zabezpiecz i oddaj do utylizacji podmiotowi mającemu uprawnienia weterynaryjne.

Jeśli mieliby Państwo problem z przeprowadzeniem deratyzacji na terenie własnej posesji, wszelkich informacji i pomocy udzieli państwu pani Anna Stokłos z wydziału Gospodarki Komunalnej Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska pod numerem telefonu 91 39 26 239.

Należy zwrócić uwagę, że problem gryzoni na terenie nieruchomości nasila się kiedy mieszkańcy ułatwiają gryzoniom dostęp do resztek jedzenia. Trzeba więc zadbać, aby resztki jedzenia nie były dla nich łatwo dostępne. Pojemniki na odpady muszą być szczelnie zamykane, drzwi i okna do piwnic w których przechowuje się zapasy jedzenia muszą być szczelne, jedzenie którym dokarmiane są dziko żyjące koty, musi być na bieżąco sprzątane, co więcej, nie można spuszczać resztek jedzenia w toalecie do kanalizacji sanitarnej.

Jeśli przyzwyczajenie mieszkańców w kwestii pozostawiania odpadków jedzenia się nie zmienią, problem szczurów na terenie ich nieruchomości będzie zawsze powracał, powodując zniszczenia i zagrożenia dla zdrowia.

Miejmy nadzieję, że dzięki zgranym działaniom i zaangażowaniu mieszkańców pozbędziemy się tych uciążliwych gryzoni z terenu naszej Gminy.

PLAKAT DO POBRANIA

Ewa Brzykcy