Nowogardzki szpital bardziej nowoczesny

Żyjemy w czasach, gdzie aby sprawnie i szybko funkcjonować, potrzebny jest taki system, który będzie wspomagał i wyręczał po części jego użytkownika. Ten proces nie ominął służby zdrowia. Również i nowogardzki szpital, dzięki burmistrzowi Robertowi Czapli, jest w posiadaniu stosownego programu informatycznego. System sam w sobie ułatwa pracę lekarzom, i usprawna odbiór recept w aptekach przez pacjentów.
Cyfrowa transformacja w służbie zdrowia to proces, który trwa w Polsce od kilku lat i miewał swoje wzloty i upadki. Od roku 2016 ten proces znacznie przyspieszył. Do szybszego jego rozwoju przyczyniła się – aż trudno uwierzyć – pandemia koronowirusa. O ile kilka miesięcy temu dyskutowano nawet o tym, czy warto w e-zdrowie inwestować, Teraz już staje się to faktem.

Jaki system otrzymał nowogardzki szpital?
Dzięki systemowi informacja medyczna o pacjencie jest dostępna wszędzie tam, gdzie się on zgłosi i zostanie skierowany na badania lub leczenie. To znacznie skraca czas i pomaga lekarza w pozyskiwaniu informacji o przebytych chorobach lub lekach przyjmowanych przez pacjenta. W Nowogardzie funkcjonują dwa systemy: „Oracle SE Named Userc Plus ASFU” (baza danych) oraz „AMMS Ruch Chorych” z funkcjami medycznymi niezbędnymi do pracy z historią zdrowia i choroby pacjenta wraz z możliwością korzystania z e-usług wymaganych prawem (eWUŚ, e-recepta, e-ZLA (zwolnienie), generowanie raportów do rozliczeń z NFZ.
6 października br., burmistrz Robert Czapla oficjalnie przekazał na rzecz naszego szpitala licencję na wspomniane oprogramowanie, które zostało zakupione z środków własnych Gminy Nowogard za kwotę 25.997,59 zł. Podczas przekazania odbyła się prezentacja systemu, w którym udział wzięli m.in.: Burmistrz Robert Czapla, radny Stanisław Saniuk, Kazimierz Lembas - Dyrektor Szpitala, dr n. med. Marek Kowalczyk – specjalista chirurg, zastępca dyrektora ds. Medycznych, oraz Jakub Kubiak – informatyk.

Dlaczego zakupiono wspomniane systemy?
Od stycznia 2021 roku placówki medyczne nie będą mogły już prowadzić dokumentacji medycznej w formie papierowej – wszystko ma zostać przeniesione do elektronicznych systemów.
Przepisy jednoznacznie wskazują, że obowiązkowe prowadzenie dokumentacji elektronicznej dotyczy wszystkich podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, a więc: szpitali, przychodni, praktyk lekarskich i gabinetów.
Nowogard, a szczególnie nasz szpital, dzięki zakupionemu przez gminę systemowi, dostosowuje się do wymogów, które stawiają nowe wytyczne NFZ

Piotr Suchy