sesja 5 luty df91qtuupngKilka godzin po sesji, która była dokończeniem obrad sprzed tygodnia, w środę (po godz. 12.00) 5 lutego, odbyła się kolejna sesja rady miejskiej. Punktem przewodnim drugiej – w ciągu jednego dnia – sesji, była sprawa urealnienia stawek za odpady. Jak wiadomo, sprawa stawek za odpady ciągnie się od ubiegłego roku. Wówczas to burmistrz przedstawiał radnym projekty uchwał w sprawie urealnienia stawek, tak aby system gospodarowania odpadami mógł (zgodnie z ustawą) sam się finansować. Projekt uchwały w sprawie urealnienia stawek zaproponowali też radni Lewicy. Pomimo tego pozostały one bez zmian (większością głosów radnych PiS i Nowej). W efekcie powstał deficyt, czyli brak wystarczającej ilości pieniędzy na gospodarowanie odpadami.

 W czasie obrad pismo, które zostało w sprawie odpadów skierowane m.in. do Wojewody odczytał zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski. Wskazał on, że na rachunku gospodarki odpadami jest deficyt, stąd stawki należy urealnić. Po tych słowach przewodniczący M. Nieradka przyznał, że w gminie będzie przeprowadzona kontrola finansowa systemu gospodarki odpadami. - Mam nadzieję, że taka kontrola będzie. Takie kontrole odbywają się regularnie. Z przyjemnością przywitamy tutaj kontrolerów i zapewne wyniki pana przewodniczącego zaskoczą. Chcę zauważyć, że państwo od lipca ubiegłego roku nie pochylacie się nad tą uchwałą. Podwyżki są w każdej gminie. Czekajcie dłużej, przyjdą koszty sądowe – mówił K. Kolibski.

W dalszej części sesji zastępca burmistrza wyjaśnił, dlaczego system musi się sam finansować, po czym przytoczył przykład Osiny, gdzie stawki za odpady zostały urealnione i tam nie było z tym problemu. Po tym przewodniczący zaproponował, by zamknąć dyskusję. Następnie głos zabrał radny Jacek Rafiński (Lewica), który stwierdził, że mieszkańcy mają dość przepychanek i chcą rozwiązania problemu, który jest „tu i teraz”. Kontrole systemu gospodarki odpadami mogą wydłużyć okres rozwiązania problemu. - Szanowni państwo, sprawa jest "teraz i w tym miejscu". (…) Wszycy, którzy rozmawiają ze mną i z państwem na pewno też, chcą rozwiązania problemu. Dlatego klub radnych Lewicy będzie popierał tę uchwałę, a to dlatego, żeby tą sprawę po prostu rozwiązać. (…) Ludzie mają dość śmieci na ulicach i dość problemów, które z tego tytułu się pojawiły. (…) Szanowi państwo, uświadomcie sobie chociażby fakt, że do gminnego związku R-XXI należy 26 gmin. W 25 gminach podniesiono stawki, to znaczy, że co? Że tam ludzie nie myślą? Że tam ludzie bezwiednie dają się prowadzić tym, którzy chcą ich doprowadzić do ruiny? W chwili obecnej mamy około (…) 400 tysięcy deficytu na tym paragrafie, mamy zaległości dwu, trzytygodniowe w płaceniu faktur. Skończy się to tym, że będziemy musieli wyasygnować, jako gmina, poprzez brak decyzji naszej rady dodatkowe koszta, które są nikomu niepotrzebne. Zastanówcie się Państwo dobrze, zanim zagłosujecie przeciw tej uchwale czy naprawdę warto. (…) Bardzo was proszę abyście naprawdę mocno pochylili się nad stanowiskiem zanim je zajmiecie – mówił w czasie sesji radny Jacek Rafiński (Lewica).

 

W końcu radny Nowej - Michał Krata złożył wniosek o przeniesienie sprawy stawek za odpady do prac w komisji finansowo - gospodarczej. Wniosek radnego poddano pod głosowanie. Za było 11, przeciw 7 radnych, jeden wstrzymał się od głosu. Projekt uchwały, który mógł urealnić stawki przeniesiono więc do komisji gospodarczej, gdyż – zdaniem radnych Nowej – mieli oni za mało danych w tej sprawie.

Trzeba przypomnieć, że odwlekanie decyzji o zmianie stawek za odpady, może spowodować, że w efekcie będą one mogły być wyższe niż proponowane dotychczas (początkowo proponowano 13%, obecnie 16% wzrostu stawki). Kto weźmie więc za taki stan rzeczy odpowiedzialność?

W dalszej części sesji radni przyjęli uchwały w sprawach:

- inkasa, czyli zbierania podatków między innymi przez sołtysów w sołectwach,

- programu o osobistych asystentach osoby niepełnosprawnej. Pozyskane przez OPS środki zewnętrzne w wysokości ponad 170 tys. zł pozwolą realizować przez OPS niezbędną dla osób niepełnosprawnych pomoc. Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej będzie indywidualnie świadczył pomoc osobom niepełnosprawnym wymagającym wsparcia,

- aktualizacji Strategii Rozwoju Gminy Nowogard na lata 2020 – 2022. Gmina dzięki temu będzie mogła pozyskać środki zewnętrzne na budowę kanalizacji na terenach wiejskich, w tym w Słajsinie,

- wykupu od osób fizycznych sieci wodociągowej przy ul. 15 Lutego w Nowogardzie,

- refundacji rodzicom kosztów dowożenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi do szkół specjalnych (dowozy indywidualne),

- zmiany stawek opłaty za pobyt w schroniskach dla osób bezdomnych,

- zmiany stawek za zajęcie pasa drogowego dla firm telekomunikacyjnych,

- programu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.

M. Ościłowski