images/2019/12/13_przeksztalcenie/
W czwartek, 12 grudnia br. Burmistrz Nowogardu Robert Czapla podpisywał ostatnie decyzje dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. - To niewatpliwie bardzo dobra wiadomość i sukces wytężonej pracy wielu ludzi, że zdążyliśmy w narzuconym ustawą terminie. Pracowaliśmy w specjalnie powołanym zespołe złożonym z pracowników wydziałów Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Rolnictwa (GNGR) oraz Księgowości. Chcę serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do tego, że wczoraj wieczorem, tuż po godzinie 19.00, podpisałem ostatnie zaświadczenia potwierdzające przekształcenie - mówił burmistrz Robert Czapla.

Poza sukcesem pracy zespołowej, należy też cieszyć się z dotrzymania nałożonego przez mnisterstwo terminu a czas na wystawienie zaświadczeń urzędy w całym kraju mają do 31 grudnia tego roku. Wywiązanie się z terminu nałożonego przez ustawodawcę od początku budziło obawy wśród wielu samorządów. Część z nich wnosiła o wydłużenie terminu bo poza znaczną liczbą zaświadczeń do wydania, dochodziły niekiedy wątpliwości co do stanu prawnego gruntów. Niektóre z samorzadów mają do wystawienia kilkadziesiąt a w przypadku dużych miast, kilkaset tysięcy zaświadczeń. Jak podał portal money.pl, w Warszawie: “Mimo przyśpieszenia prac już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą wysłać dokumentów wszystkim”.(źródło:www.money.pl”Bonifikata na przekształcenie użytkowania.(...)Ale czasu jest mało”).

W gminie Nowogard mowa o blisko 1.700 nieruchomościach, do których prawo własności przysługuje często więcej niż jednej osobie. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Nowogardzie z wydziału GNGR przekazali łącznie, do 12 grudnia br. burmistrzowi do podpisu ok. 1.900 zaświadczeń potwierdzajacych przekształcenie. Ponieważ zaświadczenia wysyłane były też wcześniej, cześć mieszkanców jest już w ich posiadaniu. Warto pamiętać, że w przypadku zaświadczenia doręczonego po 30 listopada, właściciel ma 2 miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej i kolejne dwa na zapłatę, licząc od daty otrzymania informacji o wysokości opłaty jednorazowej.

Mieszkańcy, którzy zaświadczenie jeszcze nie otrzymali, mogą spodziewać się jego dostarczenia listem poleconym za potwierdzeniam odbioru.

W związku z przekształceniem, właściciele gruntów muszą wnieść tzw. opłatę przekształceniową. Od 1 stycznia 2019 r. użytkownik wieczysty gruntu nie ponosi już opłaty na rzecz właściciela gruntu, czyli np. Skarbu Państwa, gminy, powiatu czy województwa ale ma obowiązek uiszcznia opłaty przekształceniowej za prawo własności gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Właściciele gruntów otrzymują więc od urzędów gmin zaświadczenie o przekształceniu użytkowania i wnoszą opłatę przekształceniową. Zgodnie z ustawą, opłatę uiszcza się przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia, począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Coroczne opłaty „przekształceniowe” należy płacić do dnia 31 marca za wyjątkiem opłaty za 2019 rok, którą trzeba wnieść przed końcem lutego 2020 roku. Można także wnieść opłatę jednorazowo. W takim przypadku właścicielom przysługuje bonifikata. W przypadku gminy Nowogard wysokość bonifikat reguluje tegoroczna uchwała Rady Miejskiej. W większości samorzadów, które wyraziły zgodę na przyznanie mieszkańcom bonifikat od opłat jednorazowych z tytułu przekształcenia, ich wartość jest zależna od tego, kiedy zostanie wniesiona opłata jednorazowa. Jak powiedział sekretarz Gminy Nowogard Grzegorz Wasilewicz - ustawa nie zabrania też wcześniejszego, niż do końca lutego 2020 roku dokonywania wpłat, które można będzie zaliczyć np. na poczet przyszłej opłaty przekształceniowej.
Szczegółowe informacje w zakresie przekształceń dostępne są Wydziale Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, Plac Wolności 1, pok. 207 tel. 91 39 26 227. / Beata Strzelecka