images/2019/12/11_Maszkowo/
We wtorek, 9 grudnia br. Burmistrz Nowogardu Robert Czapla przyjął w urzędzie Miejskim w Nowogardzie ks. Krzysztofa Kopalę proboszcza parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Żabowie. Celem spotkania, w którym uczestniczył także sołtys Maszkowa Krzysztof Bernach, było podpisanie przez burmistrza wniosku o udzielenie dotacji z budżetu Gminy Nowogard na sfinansowanie dokumentacji remontu stropu, wymiany drzwi zewnętrznych i wykonanie instalacji elektrycznej w kościele filialnym p.w. Stanisława Kostki w Maszkowie. Uchwałą Rady Miejskiej z listopada br. parafia w Żabowie otrzymała 5 tysięcy złotych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych kościoła, wpisanego w 2008 roku do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wyszczególnione prace, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi według kalkulacji kosztów, to 10 tysięcy złotych.
Zadowoleni z dotacji byli sołtys Maszkowa oraz proboszcz ks. K. Kopala, który przyznał, że to nie pierwszy już raz kiedy otrzymał wsparcie od burmistrza i gminy. W ubiegłym roku Gmina Nowogard przyznała dotacje celowe (w sumie blisko 100 tys. zł) dla wpisanych do rejestru zabytków kościołów p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nowogardzie oraz kościoła p.w. św. Kazimierza w Boguszycach.


Przypomnijmy, że środki finansowe m.in. na remonty czy konserwację kościołów o wartości zabytkowej, czerpane są m.in. z funduszu kościelnego powołanego na mocy ustawy blisko 70 lat temu. Na fundusz kościelny, jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji “W projekcie ustawy budżetowej na rok 2020 zaplanowano 11.000.000 zł” (źródło: www.gov.pl). Na remonty niektóre kościły siegają też po środki unijne, są także finansowane przez gminy.
***
Jak m.in. czytamy we wniosku o dotację od gminy: ”Od lat 30 XIX wieku do czasów II wojny światowej majątek znajdował się w posiadaniu rodziny von Butow. Pierwsze informacje o kościele w Maszkowie pochodzś z 1576 roku. Miała to być świątynia z wieżą. w której znajdowały się 2 duże i 3 małe dzwony (…). W 1841 roku uposażenie kościoła stanowiło ponad 32 morgi łąk, lasów i pół. Maszkowo było filią parafii w Żabowie (Gross Sabow). W tym czasie we wsi mieszkało 165 osób. Patronem kościoła był właściciel majątku. Prawdopodobnie w (...) XIX w. stary kościół został zastąpiony nową, obecnie istniejąca bryłą”. /Beata Strzelecka