images/2019/05/21_wizyta_mlodziezy/
W poniedziałek, 20 maja br. przed południem, w ramach corocznej wymiany młodzieży, Burmistrz Robert Czapla powitał liczną grupę młodzieży z Veles. Spotkanie rozpoczęło tygodniową wizytę uczniów z kilku klas Szkoły Zawodowej im.Kole Nedelkowski w Veles, zaprzyjaźnionej z nowogardzkim Zespołem Szkół im. Stanisława Staszica. Od soboty, (18 maja br.) młodzież z nowogardzkiego Zespołu Szkół, spędza czas na sportowo – piknikowej integracji w Veles.

Rozpoczynając spotkanie, Burmistrz Robert Czapla serdecznie powitał delegację uczniów i nauczycieli z Veles i zachęcił do aktywnego zwiedzania miasta i regionu. Zadowolony ze spotkania był też dyrektor szkoły w Veles Boro Ristovski, który powiedział, że chciałby aby partnerstwo z Nowogardem rozwijało się równie intensywnie jak dotąd. W spotkaniu z młodzieżą uczestniczyli też: zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski, skarbnik gminy Marcin Marchewka oraz kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Funduszy, Kultury i Sportu Jarosław Soborski. Stronę macedońską reprezentowała 16 osobowa grupa młodzieży oraz dyrektor Boro Ristovski i m.in. nauczyciele Gjoko Gjorgiev i Elena Josifoska.W spotkaniu brali też udział uczniowie nowogardzkiego ZS im. Stanisława Staszica z dyrektorem Jarosławem Chudykiem i Leszkiem Kubickim.

Dla młodzieży, wymiana pomiędzy szkołami jest szansą na odkrywanie różnic i podobieństw kulturowych oraz nawiązywanie przyjaźni. Jest to też okazja do nauki języka. - Uczymy się nawzajem. Staramy się komunikować w naszych ojczystych językach, niekoniecznie po angielsku – opowiada Kaja, jedna z uczestniczek spotkania.

Młodzież z partnerskiego Veles odwiedza Nowogard już po raz 9. w ramach - z sukcesem realizowanego – projektu pn. "Wymiana uczniowska pomiędzy partnerskimi szkołami zawodowymi".

Burmistrz Robert Czapla od lat wspiera realizację projektów związanych z międzynarodową wymianą młodzieży szkolnej. W przypadku szkoły w Veles, liczącej ponad 1000 uczniów, poza zwiedzaniem regionu i nauką języka, istotne znaczenie ma też również wymiana doświadczeń z zakresu profilów zawodowych. Obie szkoły bowiem kształcą fachowców, którzy niebawem wkroczą na rynek pracy.

 images/2019/05/21_wizyta_mlodziezy
Po wizycie w urzędzie delegacja odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Nowogardzie, gdzie prezentowana była m.in.wystawa prac fotograficznych wykonanych przez młodych fotografów.

W programie zwiedzania regionu, goście z Macedonii mają m.in. wycieczkę do Goleniowa, Szczecinia, Koszalina oraz nad morze.

Również w poniedziałek, 20 maja br. w Urzędzie Miasta, gościła delegacja z Gimnasium Heide Ost w Heide, zaprzyjaznionego z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie. W spotkaniu, które poprowadził Zastępca Burmistrza Krzysztof Kolibski udział wzięło 16 uczniów, w tym 8 z Heide oraz młodzież z II LO wraz z dyrektorem Leszkiem Becelą i nauczycielami języka niemieckiego Mają Stelmaszak oraz j. angielskiego Markiem Dobrowolskim. Pedagogów z Gimnasium Heide Ost reprezentowali: Ulla Tietz oraz Dietrich Vorpahl.

Po serdecznym przywitaniu wszystkich gości, zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski opowiedział młodzieży o rozwoju miasta i gminy Nowogard na przestrzeni ostatnich lat, przybliżył też podobieństwa do zaprzyjaźnionego Heide. Wspomniał o rozwijającej się prężnie nowogardzkiej Strefie ekonomicznej, która znacznie rozwinęła lokalny rynek pracy. Kilka słów, w ramach krótkiego testu wiedzy, powiedział też na temat funkcjonowania nowogardzkiego ratusza. Niemiecka młodzież mogła wykazać się wiedzą odnośnie swojego miasta.

Jak przypomniał dyrektor II LO w Nowogardzie, Leszek Becela – współpraca z Heide trwa już 23 lata.

To nie tylko wymiana doświadczeń na różnych płaszczyznach funkcjonowania partnerskich miast, ale przede wszystkim wsparcie w rozwoju młodzieży, zwłaszcza w zakresie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim.

Uczniowie z II LO w Nowogardzie aktywnie uczestniczą w spotkaniach z rówieśnikami z zaprzyjaźnionych miast partnerskich z Niemiec. Wspólne spędzanie czasu i swobodne rozmowy na różne tematu powodują, że bariera językowa przestaje być problemem.

Młodzież z Heide będzie w Nowogardzie tydzień. W tym czasie, poza spotkaniami integracyjnymi połączonymi z nauką języka polskiego i niemieckiego, młodzi wezmą udział m.in. w grach miejskich, spływie kajakowym Regą, inscenizacji polskiego wesela i nauce tańca poloneza. Jedną z pierwszych atrakcji, była przejażdżka rowerowa, ścieżką wokół Jeziora Nowogardzkiego.

 - Wsparcie młodych ludzi w ich otwartości na świat, poznawaniu nowych kultur i języka, to nasze wspólne zadanie. Cieszę się, że kolejny raz możemy gościć uczniów ze szkoł naszych miast partnerskich a nasi najzdolniejsi uczniowie wizytują w niemieckim Heide oraz Veles w Macedonii - powiedział Burmistrz Nowogardu Robert Czapla.

A my, życzymy wszystkim udanego pobytu i niezapomnianych wrażeń. (BS, fot.BS)