2018/09/28_Sapolnica_fundusz
Fundusz sołecki to środki wyodrębnione z budżetu gminy zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Wysokość środków przeznaczonych na konkretne sołectwo oblicza na podstawie prowadzonej przez gminę ilości stałych mieszkańców danego sołectwa.

Fundusz sołecki to nie tylko pieniądze i twarde rezultaty. Najważniejsza w całej koncepcji funduszu jest możliwość wspólnego ulepszania swojej miejscowości – spotykania się, dyskutowania i decydowania o tym, na co warto wydać pieniądze.

Z tego też powodu, 28 września br., o godz. 18.00, spotkali się mieszkańcy Sąpolnicy, aby dokonać podziału swojego funduszu. Na zebranie sołeckie zaproszeni zostali również burmistrz Robert Czapla, radny powiatowy Jerzy Jabłoński (pochodzący z Sąpolnicy) oraz Jacek Jankowski, sołtys Długołęki, dzięki którego działaniom pojawił się temat remontu drogi. 

- Najważniejsze inwestycje w Sąpolnicy mamy już wykonane. W tej chwili został wyremontowany najgorszy odcinek drogi. Następnie wykonane zostaną pozostałe 2. Kolejnym etapem będzie wykonanie jej oświetlenia - mówił burmistrz Rober Czapla.

Droga przez Sąpolnicę budowana jest w 3 etapach. Prace rozpoczęto od najgorszego, najmniej przejezdnego odcinka. Malownicza wieś Sąpolnica ma już plac zabaw, siłownię i wspólnie z mieszkańcami wybudowane boisko sportowe. Najważniejsze dla mieszkańców, i na to w większości przeznaczyli swój fundusz, to zabezpieczenie wiaty przed wiatrem oraz postawienie lamp drogowych w najciemniejszych miejscach.

Spotkanie w Sąpolnicy było też okazją do rozmowy z burmistrzem i zgłoszenia spraw, które dotyczą sołectwa. Takie spotkania dają bardzo wiele. Po każdym z nich burmistrz robi listę problemów z jakimi borykają się mieszkańcy, w większości udaje się je rozwiązać. Aczkolwiek są takie, na które jako urząd nie ma wpływu. Obrywa się najczęściej za powiat czy województwo, bo ludzie nie mają czasami świadomości, do kogo należy dokładnie dana droga czy teren.

Kończąc zebranie, sołtys wsi Ewa Grygowska powiedziała: Jestem bardzo zadowolona, że wspólnie z burmistrzem mogliśmy zrobić coś dla mieszkańców sołectwa, że dzięki tym staraniom mamy trzy boiska (do koszykówki, do piłki nożnej, piłki siatkowej) i piękny plac zabaw oraz siłownię. Jeszcze bardziej cieszymy się z tego, co burmistrz zapowiedział, że będziemy mieli wyremontowaną w całości drogę. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie ze strony burmistrza i liczymy na dalszą współpracę.

***

30 września br., upłynął termin składania wniosków o fundusz sołecki do burmistrza gminy. O przeznaczeniu środków z funduszu decydowali mieszkańcy sołectwa w formie uchwały na zebraniach wiejskich.

Mieszkańcy 37 nowogardzkich sołectw (Bieniczki, Błotno, Boguszyce, Dąbrowa, Długołęka, Czermnica, Glicko, Grabin, Jarchlino, Karsk, Krasnołęka, Kulice, Konarzewo, Lestkowo, Łęgno, Miętno, Maszkowo, Olchowo, Orzechowo, Orzesze, Ostrzyca, Osowo, Sąpolnica, Sikorki, Słajsino, Szczytniki, Świerczewo, Strzelewo, Trzechel, Wierzbięcin, Wojcieszyn, Wołowiec, Wyszomierz, Wierzchy, Żabowo, Żabówko) zdecydowali, na co przeznaczą środki finansowe z funduszu sołeckiego na 2015 rok. Dzięki temu sołectwa zrealizują inwestycje w obrębie swoich wsi takie jak np.: budowa chodnika przy drodze gminnej, remont lub budowa świetlicy wiejskiej, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich, wyposażenie placu zabaw dla dzieci, zagospodarowanie terenu wokół świetlicy, a także szereg innych działań.

Procedura uchwalenia pieniędzy dla sołectw jest na tym etapie następująca:

Burmistrz przedkłada Radzie Miejskiej do uchwalenia budżet gminy, gdzie takie środki na fundusz sołecki są zapisane. Następnie Rada Miejska w Nowogardzie uchwala budżet gminy i sołectwa mogą realizować swoje wydatki po uchwaleniu budżetu, jednak nie wcześniej niż 01.01.2019 rok.

Mamy nadzieję, że wszystkie sołectwa wykorzystają potencjał, jaki daje fundusz sołecki i dzięki zaangażowaniu i aktywności obywatelskiej uda się zrealizować wiele przedsięwzięć, które znacząco wpłyną na poprawę życia mieszkańców naszej gminy. (ps)