Image011W minionym tygodniu dotarła do Urzędu Miejskiego informacja, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie unieważnił decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z maja br. w sprawie konsultacji społecznych odnośnie pomnika przy Placu Wolności.

To oznacza, że nieważne staje się stwierdzenie Wojewody o nieważność zarządzenia nr 438/2018 Burmistrza Nowogardu z dnia 18 kwietnia 2018 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących Pomnika „Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej“ znajdującego się przy Placu Wolności w Nowogardzie oraz że WSA nie stwierdził żadnych błędów formalnych w zarządzeniu o konsultacjach w sprawie nowogardzkiego pomnika.

Tym samym WSA uznał, że konsultacje zarządzone przez burmistrza Roberta Czaplę, były zgodnie z prawem i na podstawie decyzji mieszkańców (podobno radni są przedstawicielami mieszkańców) burmistrz ma prawo podjąć ostateczną decyzję w sprawie pomnika.

Wspomniane konsultacje przeprowadzone zostały w terminie od 20 kwietnia do 18 maja br. Przedmiotem konsultacji było udzielenie przez mieszkańców Nowogardu, odpowiedzi na pytanie: Czy jesteś za tym, aby “Pomnik Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej” pozostał przy Placu Wolności w Nowogardzie? Mieszkańcy mieli do wyboru jedną z odpowiedzi: “Tak - jestem za” lub “Nie - jestem przeciw”. Biorąc pod uwagę procentowe wyniki przeprowadzonych konsultacji, za pozostawieniem pomnika opowiedziało się ok. 77 procent mieszkańców, natomiast za zburzeniem około 23 proc. pytanych.

- Pewne osoby uparły się, aby pomnik zniknął z miasta, ale to nie powstrzymało mnie przed oddaniem w tej sprawie głosu mieszkańcom. Pomnik to też część architektury Nowogardu. Uważam, że podejmowanie ważnych dla miasta decyzji powinno się odbywać po wysłuchaniu głosu mieszkańców i zasięgnięciu ich opinii. Dlatego zapytałem i zawsze będę pytał mieszkańców Nowogardu o zdanie m.in. poprzez ogłaszanie konsultacji społecznych w kluczowych sprawach – stwierdził burmistrz Robert Czapla.

Mieszkańcy opowiedzieli się za pozostawieniem pomnika i taka też jest decyzja burmistrza Roberta Czapli.

***

Przypomnijmy, że 5 stycznia br., Wojewoda przyznając kompetencje burmistrzowi do decydowania w przedmiocie pomnika, jednocześnie wskazał, iż podjęcie przez radę decyzji w tej sprawie, musi się odbywać w granicach upoważnienia ustawowego. Rada nie może bowiem zobowiązać Burmistrza Nowogardu do wykonania konkretnych czynności i podjęcia określonych działań, które należą do sfery wykonawczej, gdyż byłoby to naruszeniem konstytucyjnej zasady podziału organów na stanowiące i wykonawcze. Pomiędzy Radą a burmistrzem nie istnieje stan podporządkowania instancyjnego (...). (ps)