r stasiak glowneW kwietniu br. na nową przewodniczącą nowogardzkiego Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (PZERiI) w Nowogardzie wybrano Renatę Stasiak, którą zapytaliśmy między innymi o obecne funkcjonowanie i najbliższe plany Oddziału Związku. 

Red. Niedawno objęła pani przewodnictwo nad nowogardzkim oddziałem PZERiI. Wcześniej, przez 5 lat szefową była pani Mirosława Adamczyk. Jak układają się pani relacje z byłą przewodniczącą?

Renata Stasiak, przewodnicząca nowogardzkiego Oddziału PZERiI: - Na zebraniu sprawozdawczo - wyborczym w dniu 12 kwietnia br. zostałam wybrana przewodniczącą Związku na lata 2018 - 2023. Zajęłam miejsce pani Mirosławy Adamczyk, która funkcję przewodniczącej pełniła 5 lat z pełnym zaangażowaniem. Miałam już wcześniejszy kontakt z panią Adamczyk i innymi członkami Związku, do którego należę od 2014 roku. Wcześniej będąc przewodniczącą Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Nowogardzie współpracowałam z  nowogardzkim oddziałem PZERiI. Współpraca ta polegała na organizowaniu wspólnych wyjazdów na wycieczki, te dalsze i bliższe...  Myślę, że ten kontakt spowodował, iż zostałam lepiej poznana przez członków Związku co spowodowało decyzję o tym by mnie wybrać na przewodniczącą, z czego bardzo się cieszę. Współpraca z panią Mirką Adamczyk układa się bardzo dobrze, ponieważ jest osobą,która w Związku była dobrych kilkanaście lat, ma duże doświadczenie, zawsze służy nam pomocą  i radą. Zawsze możemy zwrócić się do niej z zapytaniem i wtedy otrzymujemy pomoc i fachową poradę.

Red. Jakie cele realizuje oddział PZERiI? Jakie są główne działania na terenie Nowogardu?

- Głównymi działaniami naszego Związku są: integracja środowiska Seniorów poprzez inspirowanie do twórczego działania, aktywności fizycznej i udziału w życiu kulturalnym miasta i powiatu, współpraca z władzami samorządowymi w Nowogardzie, wybranymi - chętnymi organizacjami pozarządowymi i firmami działającymi na terenie Nowogardu, reprezentowanie  interesów członków wobec organów władzy i administracji samorządowej oraz pozyskiwanie sympatyków naszego Związku wspierających jego działanie (zakłady pracy, sponsorzy indywidualni). 

Red. Ilu członków zrzesza nowogardzki oddział. Co należy zrobić, aby należeć do Związku?

- Obecnie do naszego Związku należy ponad 280 członków. Ludzie chętnie zapisują się i chętnie uczestniczą w naszych spotkaniach, które są w każdy poniedziałek i piątek w godz. od 9.00 do 12.00. W tych dniach przychodzi wiele osób. Jedynym mankamentem tych spotkań jest to, że mamy małe pomieszczenia i wielu członków nie ma miejsca by usiąść i uczestniczyć w spotkaniach. Gdyby miejsca było więcej można by było organizować zajęcia i spotkania w większym gronie. Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisania się do naszego Związku. Należy  okazać aktualną legitymację emeryta, rencisty lub inwalidy, jedno zdjęcie i to wszystko. Czekamy i bardzo chętnie powitamy w naszym gronie. Należy dodać, iż składka roczna wynosi u nas tylko 30 zł. 

Red. Jak w zestawieniu z innymi oddziałami w województwie wygląda realizacja waszych celów?

- Ponieważ  jako nowy Zarząd zaczęliśmy pracować dopiero od dwóch miesięcy, nie mamy dużego rozeznania jak wygląda realizacja naszych celów w zestawieniu z innymi oddziałami w województwie. W najbliższym czasie mamy spotkanie z przedstawicielami Związku w Szczecinie i  w Goleniowie, wtedy to przedyskutujemy cele i kierunki naszego działania. W najbliższym czasie chcemy też nawiązać szersza współpracę z innymi oddziałami w województwie.

Red. Jak układa się zarządowi oddziału współpraca z Burmistrzem Nowogardu Robertem Czaplą na przestrzeni ostatnich lat?

- Z obserwacji i rozmowy z panią Adamczyk wiem, że współpraca z Burmistrzem Nowogardu układała się bardzo dobrze. Mamy nadzieję, że nic się nie zmieni i kontakty nasze z panem burmistrzem będą również bardzo dobre. Chciałabym w tym miejscu podziękować panu burmistrzowi za to, że nie odmawia nam i na każde nasze spotkanie, gdy jest zaproszony, przychodzi. Spotkania te są dobrą okazją aby porozmawiać i podzielić się wzajemnie swoimi spostrzeżeniami.

Red. Jakie inwestycje realizowane w naszym mieście służą waszym celom?

- Bardzo dużą popularnością cieszy się siłownia zewnętrzna przy ulicy Waryńskiego, z których to urządzeń korzystają mieszkańcy naszego miasta, w tym wielu naszych członków. Bardzo dobrym pomysłem jest też ścieżka dookoła naszego jeziora, która będzie służyć naszym Seniorom i nie tylko. Ponieważ wielu z nas chce aktywnie spędzać czas to ścieżka ta posłuży do spacerów, wędrówek z kijkami i jazdy na rowerze. Myślimy również, że i nasz Plac Wolności z czasem też zmieni swoje „oblicze”, będzie służył do odpoczynku i będzie wizytówką miasta.

Red. Jakie są pani plany na przyszłość, pomysł na rozwój Związku?

- Oprócz wycieczek i wyjazdów plenerowych chciałabym wraz z członkami Zarządu organizować  imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym, terapeutycznym (zgodnie z harmonogramem imprez na dany rok kalendarzowy), zainteresować naszych członków tworzeniem kół zainteresowań w zależności od potrzeb i organizować spotkania z ciekawymi ludźmi. Będziemy nawiązywać szerszą  współpracę z Oddziałami PZERiI w innych miejscowościach. Również nawiążemy współpracę z organizacjami pozarządowymi w Nowogardzie, gdzie dzielilibyśmy się doświadczeniami i umiejętnościami dotyczącymi pracy i pełnionych funkcji. Wraz z członkami Zarządu i wszystkimi członkami Związku będziemy starali się tak działać by zainteresować ludzi naszą działalnością i zachęcić do wstąpienia w nasze szeregi. 

(bs, fot.: bs/nws)