MASLANA DDorota Maślana, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogardzie pracuje w zawodzie od 28 lat. Od 10 lat pełniła funkcję Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, a także Koordynatora Zespołu Interwencji Kryzysowej. Z panią Dorotą rozmawiamy między innymi na temat działalności ośrodka.  

Red. Dlaczego zdecydowała się pani wystartować w konkursie na kierownika OPS Nowogard?

- Moja decyzja była przemyślana i rozważna. Miałam świadomość o ogromnej odpowiedzialności związanej z podejmowaniem ważnych decyzji, które niejednokrotnie mają wpływ na ludzkie losy, a zwłaszcza losy małych dzieci. To bardzo duże wyzwanie, tym bardziej, że jest się także odpowiedzialnym za pracowników w jednostce. Dotychczasowa działalność naszego ośrodka była na podwyższonym poziomie, jednakże żywię nadzieję, że przy wsparciu naszych władz i moich pracowników uda mi się jeszcze bardziej podwyższyć standardy naszej działalności tak jak udało mi się to osiągnąć z Zespołem Interdyscyplinarnym.

Red. Niebawem wchodzi w życie program „Dobry start”, który będzie dotyczył uczniów. Czy OPS w Nowogardzie jest przygotowany na wypłatę świadczeń?

- Program wchodzi w życie 1 lipca. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku, na rozpoczynający się rok szkolny dla dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają je do ukończenia 24 roku życia. Co ważne, rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu. Wszelkie informacje są zamieszczone na stronie internetowej naszego ośrodka. Nasza jednostka jest przygotowana merytorycznie i personalnie do realizacji tego nowego programu. Zamierzamy także wydłużyć czas pracy i uruchomić dodatkowy punkt przyjmowania wniosków.  Jednocześnie informuję, aby te osoby, które nie są uprawnione do pobierania świadczeń rodzinnych i wychowawczych w naszym ośrodku składały wnioski na świadczenie „300 plus” właśnie w dodatkowym, wyznaczonym przez nas punkcie, aby uniknąć kolejek w ramach ustalania innych świadczeń.

Red. Program „500 plus”... Jak pani ocenia jego realizację na terenie Gminy Nowogard?

- Trudno mi ocenić realizację świadczenia wychowawczego za ubiegły rok ponieważ zostałam kierownikiem w okresie kiedy kończył się okres realizacji „500 plus”. W tym roku mogę zapewnić, że realizacja wszystkich świadczeń odbędzie się sprawnie i na czas.

Red. Jak układa się pani współpraca z władzami miasta?

- Współpracę z władzami miasta oceniam jako bardzo dobrą. Polega na dialogu, doradztwie i wymianie doświadczeń.

Red. Jakie jeszcze istotne projekty realizuje obecnie kierowany przez panią ośrodek. Co warto, za naszym pośrednictwem, przekazać mieszkańcom gminy?

- Ośrodek Pomocy Społecznej oprócz aktywizacji, wspierania, zapobiegania i mnóstwa innych zadań realizuje szereg projektów, które wiążą się z niesieniem pomocy osobom, które tego potrzebują. W ten sposób pozyskuje również pieniądze zewnętrzne, które możemy wykorzystać na dodatkowe działania. Obecnie uczestniczymy w dwóch projektach. Jeden to program to rządowy „75 plus” oraz projekt ze środków unijnych w porozumieniu z Caritas Archidiecezji Kamieńskiej oraz z Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, Fundacją Nauka dla Środowiska i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w ramach realizacji projektu pn. „Dobre wsparcie”. Ponadto podjęliśmy współpracę z fundacjami, w ten sposób udaje nam się pozyskiwać sprzęt rehabilitacyjny dla osób, których sytuacja finansowa jest bardzo trudna a stan zdrowia wymaga takiego sprzętu.Przed nami wiele akcji profilaktycznych i wiele działań, których na razie nie chce zdradzać. Będą one systematycznie pojawiały się na naszej stronie internetowej. Zachęcam całą społeczność naszej gminy do współpracy, do informowania nas o trudnych sytuacjach i trudnym losie drugiego człowieka. Zapewniam, że z moimi pracownikami zrobimy wszystko  aby pomoc i aby wsparcie zawsze docierało tam gdzie jest ono konieczne. (bs.fot.bs/nws)