2018/02/26_s6
W czwartek, 22 lutego br. w siedzibie Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Nowogardzie, odbyło się spotkanie Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli z przedstawicielami nadzoru i wykonawcami kontraktu budowy drogi ekspresowej S-6 na odcinkach I oraz II: Budimex S.A. i Przedsiębiorstwa Robót Mostowych "Mosty Łódź" S.A. oraz kierownikami projektów z GDDKiA w Szczecinie.

W spotkaniu uczestniczyli także m.in. zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski oraz Jan Czarkowski kierownik RDKiA w Nowogardzie. Realizację prac na poszczególnych odcinkach streszczali kierownicy projektów obu odcinków: Goleniów - Nowogard (S-3, węzeł Goleniów Północ / z węzłem/ - początek obwodnicy m. Nowogard) o długości 19,78 km oraz na odcinku Nowogard - Płoty (koniec obwodnicy m. Nowogard koniec obwodnicy m. Płoty)" o długości 20,363 km. Koszt budowy obu odcinków, przy których pracuje niemal 700 osób to ok. 600 mln zł.

Podczas wizytacji w terenie obejrzano m.in konstrukcje dwóch z szesnastu wiaduktów szlakowych o wytrzymałości 60 ton oraz odcinek budowy w okolicy Wojcieszyna, przy którym zlokalizowane będzie krajowe centrum zarządzania ruchem. Po obu stronach drogi ekspresowej ulokowane będą 2 Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP), tj. miejsca parkingowe dla samochodów ciężarowych i osobowych, gdzie możliwe będzie miejsce postoju wyposażone z myślą o podróżnych z dziećmi oraz węzły pozwalające na zjazd.

Burmistrz Robert Czapla pytał o ewentualne utrudnienia dla mieszkańców Gminy w tym m.in. o oznaczenia zjazdu z drogi klasy "S" do poszczególnych miejscowości położonych w okolicy drogi ekespresowej takich jak Wojcieszyn, Maszkowo, Olchowo czy Żabówko.

Jak wyjaśnili kierownicy projektów obu odcinków, wszystkie miejscowości są skomunikowane z drogą klasy "S" a zjazdy z drogi ekspresowej będą możliwe na poszczegółnych węzłach, zgodnie z oznaczeniami.

Nie będzie wiec utrudnień dla mieszkańców poszczególnych miejscowości. Również miejscowo ulokowane ekrany wygłuszające zniwelują ewentualny hałas dobiegający z drogi.

Utrudnienia mogą pojawić się natomiast dla podróżujących pociągami na trasie budowy odcinka Nowogard – Płoty. Podróż pociągiem w obie strony (w kierunku Kołobrzegu oraz w kierunku Szczecina) od końca kwietnia lub początku maja br. będzie utrudniona..

Podróżni w Płotach będą przesiadać się do autobusów podstawionych przez kolej. - Nie będzie trzeba kupować żadnych dodatkowych biletów ale oczywiście przesiadanie może być dla podróżnych uciążliwe – odpowiedziadał na pytanie burmistrza przedstawiciel wykonawcy. Utrudnienia dla podróżnych mają potrwać około miesiąc.

Data zakończenia budowy odcinka S-3 Goleniów Północ /z węzłem/ - początek obwodnicy m. Nowogard - to kwiecień 2019r., przy czym prawdopodobnie w sierpniu br. możliwy będzie już przejazd przez Olchowo nową "nitką" drogi. Odcinek Nowogard - Płoty (koniec obwodnicy m. Nowogard - koniec obwodnicy m. Płoty) zakończony zostanie w marcu przyszłego roku. (bs)