2017/11/02_500lecie_Reformacji
31 października 1517 r. – w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych – na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze Marcin Luter, augustianin i profesor teologii na miejscowym uniwersytecie, w towarzystwie swego sługi Johannesa Agricoli przybił listę 95 tez o odpustach. Chciał w ten sposób wywołać akademicką debatę o problemie, którym nie zajęli się dotąd teolodzy i hierarchowie. Data ta stała się początkiem ruchu reformacyjnego w Kościele Katolickim, a przez to był to początek powstania Kościoła Protestanckiego w szerokim rozumieniu.

Olśnienia Marcin Luter doznał w klasztornej wieży podczas lektury Pisma Świętego. Zrozumiał, że zbawienie można uzyskać wyłącznie przez wiarę, a nie - jak głosił Kościół - dzięki "zasługom": ascezie, dobrym uczynkom i kupowaniu odpustów. Ten pogląd stał się fundamentem sukcesu reformacji.

W dniu 31 października 2017 roku minęło właśnie 500 lat od wystąpienia Marcina Lutra.

Z tej też okazji, w Zborze „Górna Izba” Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, miało miejsce uroczyste nabożeństwo, na które przybyli zaproszeni goście.

Okolicznościowy wykład „Od Reformacji do transformacji” wygłosił Prezbiter Naczelny KECh Cezary Komisarz. Na zakończenie uroczystości, zaproszeni goście, otrzymali pamiątkowe tablice z 95 tezami Marcina Lutra.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że KECh współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nowogardzie i otacza opieką charytatywną podopiecznych nowogardzkiej placówki od ponad 20 lat. (ps)