2017/08/31_Jubilatka_Jadwiga_Mrugowska
98 lat temu, w Mogilnie (dziś województwo kujawsko -pomorskie), urodziła się mieszkanka Nowogardu Jadwiga Mrugowska (rocznik 1919).

Złożeniem najlepszych życzeń,wręczeniem kwiatów i kosza słodyczy, burmistrz Robert Czapla rozpoczął spotkanie z Szanowną Jubilatką, które miało miejsce w środę, 30 sierpnia br.

Całe spotkanie upłynęło w atmosferze historycznych wspomnień. Otóż ojciec pani Jadwigi, Józef Mrugowski był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego i zasłużonym mieszkańcem Mogilna.

Pani Jadwiga wspominała też o swoim bracie Marianie Mrugowskim (ur. 16.03.1914 r., zmarł 14 sierpnia 1997 r. w Mogilnie), zasłużonym mieszkańcu Mogilna, który po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1921r. rozpoczął naukę w Szkole Ludowej, a po uczęszczał do Szkoły Wydziałowej. Dzięki swojej pracowitości i wytrwałości studia kończył podczas kariery zawodowej. Ukończył Wyższą Szkołę Nauk Administracyjnych w Łodzi, studia ekonomiczne na Wydziale Handlu Wewnętrznego SGPIS w Warszawie, tytuł magistra zdobył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Karierę urzędniczą rozpoczął od pracy w magistracie, w którym jako referent ds. wojskowych pracował do wybuchu wojny (1939). Podczas okupacji został wysiedlony z całą rodziną (w tym i z siostrą Jadwigą) na teren województwa lubelskiego. Tam został skierowany do pracy w Urzędzie Gminnym w Trojanowie gdzie pracował z hrabiną Chłapowską i matką Bora-Komorowskiego. Po powrocie z wysiedlenia wrócił do pracy w Zarządzie Miejskim w Mogilnie (pani Jadwiga wraz z ojcem wyjechała na tzw. ziemie odzyskane, by ostatecznie trafić do Nowogardu). Pracował początkowo w charakterze referenta, a następnie sekretarza Zarządu Miejskiego. Podczas 50-letniej pracy zawodowej pełnił społecznie szereg funkcji jak: przez 18 lat funkcję prezesa Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej, której był współzałożycielem; był radnym przez kilka kadencji; współorganizatorem Mogileńskiego Towarzystwa Kultury; członkiem Komitetu Redakcyjnego Studiów z dziejów Ziemi Mogileńskiej; pełnił też obowiązki prezesa Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów; uczestniczył także aktywnie w Kole Seniorów przy Mogileńskim Domu Kultury. Marian Mrugowski był też autorem licznych artykułów dotyczących historii Mogilna. Nazwany przez prof. Czesława Łuczaka - "encyklopedią Mogilna". Jego pogrzeb odbył się 18.08.1997r., i był manifestacją mieszkańców Mogilna i nie tylko. Tyle z opowiedzienje nam historii.

***

Spotkania z takimi osobami, jak pani Jadwiga Mrugowska, to spotkanie z „chodzącą” historią z tą prawdziwą, a nie tą książkową. Życzymy naszej Jubilatce dalszych lat życia w zdrowiu i w pełni sił. (ps)