sesja 21 06W środę (21 czerwca br.) miała miejsce, ostatnia przed wakacjami, sesja Rady Miejskiej w Nowogardzie. Radni w liczbie 15 osób podejmowali ważne decyzje dla mieszkańców naszej Gminy.

***

Uchwała obywatelska w sprawie zmiany nazwy ul. Dąbrowszczaków na Kuźnierską

Blisko 290 mieszkańców podpisało się pod obywatelskim projektem w sprawie zmiany nazwy ulicy z Pileckiego na Kuźnierską. Pod projektem podpisało się większość mieszkańców tej ulicy, jeden tylko był za pozostawieniem nazwy Pileckiego. Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słomski jednak zlekceważył tę inicjatywę obywatelską i nawet nie zamieścił w porządku obrad projektu uchwały. W związku z tym na samym początku sesji, radna Anna Wiąz (z klubu radnych SLD) w imieniu mieszkańców tej ulicy próbowała wprowadzić pod obrady ten projekt. Radni niestety nie zgodzili się na to. Efekt: rozczarowani mieszkańcy, których nasza Rada Miejska potraktowała przedmiotowo, nawet nie chcąc debatować nad uchwałą. To tyle jeśli chodzi o służbę dla społeczeństwa.

Sprawozdanie z wykonania budżetu oraz absolutorium

W dalszej części sesji, radni głosowali odnośnie dwóch ważnych projektów uchwał:

– w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2016. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie była pozytywna, więc bez większych dyskusji, radni przyjęli ten projekt uchwały (9 radnych głosowało za, 4 przeciwko, zaś 2 się wstrzymało od głosu).

- oraz w sprawie absolutorium dla burmistrza za realizację budżetu gminy za rok 2016. I tu po raz pierwszy miała miejsce niespotykana sytuacja, otóż okazało się, że Komisja Rewizyjna nie przygotowała, ani opinii, ani wniosku w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia burmistrzowi Robertowi Czapli absolutorium. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, radny Marcin Nieradka (PiS), próbował winą za swoje błędy obarczyć skarbnika, jak i burmistrza twierdząc, że to oni powinni złożyć najpierw wniosek do komisji rewizyjnej w tej sprawie. Wątpliwości ostatecznie rozwiał radca prawny, który poinformował, że zgodnie z prawem kompetencje w tej sprawie posiada tylko i wyłącznie Komisja Rewizyjna i to ona jest zobowiązana przygotować opinię oraz wniosek absolutoryjny. Ponadto prawo nie przewiduje, a już na pewno nie nakazuje aby inny organ, skarbnik, burmistrz, czy pracownik urzędu, w zastępstwie Komisji przygotowywał wniosek o absolutorium. Jednak brak opinii komisji rewizyjnej, zgodnie z informacją radcy prawnego, nie stoi na przeszkodzie, aby radni mogli głosować za udzieleniem burmistrzowi absolutorium. Pytanie tylko po co jest ta komisja rewizyjna? Lekceważące podejście do swoich obowiązków przewodniczącego tej komisji jeszcze dodatkowo kompromituje prace tej komisji.

Zanim doszło do głosowania, stanowisko w sprawie absolutorium, w imieniu klubu radnych SLD, przedstawił radny Marcin Wolny:

 Po tym radni przeszli do głosowania. W wyniku głosowania uchwała o udzielenie nie została w ogóle podjęta! W naszej radzie to normalne. Ale słowo wyjaśnienia: przepisy mówią, że uchwała w sprawie udzielenia, bądź nieudzielenia absolutorium jest ważna jeśli głosuje za nią co najmniej 11 radnych. W przypadku dzisiejszego głosowania tych radnych było mniej, więc uchwała w ogóle nie została podjęta. Takiego obrotu sytuacji oczywiście wszyscy się spodziewali już wcześniej, bo radni nie kryją swej politycznej niechęci wobec burmistrza Roberta Czapli, co przy różnych okazjach mówili i pokazywali. A że to była polityczna decyzja, to przemawia za tym choćby samo sprawozdanie finansowe gminy Nowogard za rok 2016. Wynika z niego, że budżet został wykonany w 90 proc. a dochody gminy w ponad 400 proc., co jest wynikiem po prostu rewelacyjnym. Zważając jeszcze na to, że gmina w żaden sposób się nie zadłuża, a wręcz przeciwnie zadłużenie z roku na rok systematycznie się zmniejsza, to decyzja radnych w sprawie absolutorium powinna być wyjątkowo negatywnie postrzegana. Uderza także w samą Radę, ponieważ daje sygnał do mieszkańców: bez względu na to, co zrobi burmistrz, my go ocenimy negatywnie, bo on „nie nasz jest”.

Tytułem wyjaśnienia należy dodać, że brak absolutorium nie ma żadnego wpływu na dalsze funkcjonowanie organu wykonawczego, jakim jest burmistrz. Możecie być więc Państwo spokojni, dalej będzie pracował na rzecz i dla dobra mieszkańców….i radnych też.

***

Zakup budynku z przeznaczeniem na świetlicę w Osowie

Najwięcej kontrowersji wśród radnych koalicyjnych (PiR/PiS i PSL) wywołała uchwała dotycząca zmian w budżecie gminy, w którym miała być zabezpieczona kwota 182.000 zł na zakup nieruchomości w Osowie (budynku sklepu), który przeznaczony miał być na świetlicę wiejską dla sołectwa Osowo. Sołectwo to jest jednym z nielicznych, które nie posiada w ogóle świetlicy. Mieszkańcy spotykali się albo na boisku pod wiatą, albo w sklepie. Po rozmowach z właścicielem sklepu udało się Gminie dojść do porozumienia i uzyskania zgody właściciela na sprzedaż budynku, który będzie mógł być zaadaptowany na potrzeby, tego największego w naszej gminie, sołectwa. Burmistrz już na etapie projektu budżetu na rok 2017 zabezpieczył środki na budowę świetlicy w Osowie, jednak radni uchwalając budżet nie zgodzili się na tę inwestycję. W związku z tym, że radni odrzucili pomysł budowy nowej świetlicy, burmistrz wraz z współpracownikami przygotował inny sposób na to, aby mieszkańcy Osowa mieli swoje miejsce do spotkań. Mianowicie postanowił, że najlepszym i najszybszym sposobem będzie zakup gotowego już budynku i przystosowanie go do potrzeb sołectwa. Znalazł taki budynek, przeprowadził negocjacje z właścicielem, co do ceny jego zakupu, przygotował projekt uchwały zabezpieczającej odpowiednie na to środki w budżecie gminy.

Radni jednak wbrew logice, wbrew tłumaczeniom burmistrza, wbrew woli mieszkańców, ostatecznie nie zgodzili się na zakup budynku. Świetlicy w Osowie więc nie będzie.

***

Jaki wniosek płynie z wydarzeń dzisiejszej sesji Rady Miejskiej?

- zmiana nazwy ulicy – radni zlekceważyli wolę mieszkańców,

- absolutorium burmistrza – decyzja polityczna nijak mająca się do rzeczywistości,

- zakup budynku w Osowie z przeznaczeniem na świetlicę - ponownie radni nie liczą się z potrzebą mieszkańców.

Komentarz zbędny. (ps)