dodatek mieszkaniowyDodatki mieszkaniowe są zadaniem własnym gminy, które do końca 2003 roku były dofinansowane przez budżet państwa, a obecnie świadczenia te są finansowane w 100% z budżetu Gminy.

Aby można było uzyskać dodatek mieszkaniowy, trzeba spełnić kilka warunków jednocześnie tj.

1. Warunek pierwszy – tytuł prawny do lokalu

Dodatek mieszkaniowy może być przyznany:
- najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego (np. z umowy użyczenia) i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny lub socjalny (np. gdy orzeczono o ich uprawnieniu do lokalu socjalnego w wyroku sądowym).

2. Warunek drugi – niskie dochód
Masz prawo do dodatku mieszkaniowego, gdy spełniasz wymogi ustawy o dodatkach mieszkaniowych, czyli twój dochód nie przekracza określonego pułapu i masz mieszkanie odpowiedniej wielkości. Możesz się ubiegać o dopłatę do mieszkania, jeśli średni miesięczny dochód na osobę w twoim gospodarstwie domowym w ostatnich trzech miesiącach (przed złożeniem wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego) nie przekracza 125 proc. najniższej emerytury (do 1 marca 2017 roku to kwota 1103,20 zł). Gdy jesteś osobą samotną, twój dochód może być nieco wyższy i wynieść 175 proc. kwoty najniższej emerytury (do 1 marca 2017 roku to kwota 1544,48 zł).
Ważne! O dodatek możesz starać się także, gdy średni dochód na członka rodziny przekracza limit, nie więcej jednak niż o wysokość dodatku. Wartość dodatku obniża się w takim przypadku o wysokość nadwyżki ponad limit.

3. Warunek trzeci – odpowiednia powierzchnia
Nie dostaniesz dodatku, jeśli twoje mieszkanie jest zbyt duże (liczy się powierzchnia użytkowa). Dodatek mieszkaniowy przysługuje ci jedynie wtedy, gdy powierzchnia użytkowa mieszkania nie przekracza powierzchni normatywnej o więcej niż 30 proc. Jeśli o więcej, dodatek przepada, chyba że powierzchnia pokojów i kuchni jest mniejsza niż 60 proc. powierzchni całego mieszkania - wtedy możesz przekroczyć normę nawet o 50 proc.
Normatywna powierzchnia użytkowa mieszkania lub domu jednorodzinnego (w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego) nie może przekraczać:
* 35 m kw., jeśli zajmuje je jedna osoba,
* 40 m kw. - dla dwóch osób,
* 45 m kw. dla trzech osób,
* 55 m kw. dla czterech osób,
* 65 m kw. dla pięciu osób,
* 70 m kw. dla sześciu osób.
Jeśli twoja rodzina liczy więcej niż 6 osób, każda kolejna ma prawo do 5 m kw. dodatkowej powierzchni.
Jeśli w twojej rodzinie jest osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub mająca prawo do oddzielnego pokoju, przysługuje jej 15 m kw. dodatkowej powierzchni.

***

Ustawa ta stała się ratunkiem dla wielu osób, ale znaleźli się i tacy, którzy zaczęli ją umiejętnie wykorzystywać dla swych korzyści.

Dlatego ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych nie tylko zmodyfikowała system dodatków mieszkaniowych, rozszerzając grono uprawnionych do uzyskiwania dodatku mieszkaniowego na podnajemców lokali, ale także dała urzędnikom do dyspozycji narzędzie do weryfikowania danych, jakim jest wywiad środowiskowy i oświadczenie majątkowe.

W rozmowie z nami urzędnik, do którego kompetencji należą dodatki mieszkaniowe, zapytany o przypadki bezprawnego ich pobierania poinformował nas, że w stosunku do kilku osób z listy pojawiły się wątpliwości co do np. wysokości zarobków, które zostały dołączone do wniosku o dodatek mieszkaniowy. Jedną z takich osób jest osoba znana w środowisku dziennikarskim, która zajmuje równocześnie stanowisko kierownicze. Właśnie to zajmowane stanowisko w żaden sposób, według naszych informacji, nie pokrywa się z wysokością dochodu, który otrzymują osoby zajmujące podobne stanowisko. Mamy dostępne dwa narzędzia do weryfikacji i na pewno z nich skorzystamy, aby zweryfikować prawdziwość dostarczonych do nas dokumentów. W przypadku stwierdzenia niezgodności między wydatkami, a dochodami gospodarstwa domowego (większe wydatki niż dochody), zachodzić będzie uzasadnione domniemanie, że dane gospodarstwo domowe posiada dochody, których nie ujawnia, a to już jest przestępstwem.

***

Krok po kroku do dodatku
Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego składasz w gminie, jak to dotychczas było.

Krok 1
Weź formularz wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego i formularz deklaracji o dochodach.

Krok 2
Z wnioskiem idź do administracji domu. Musi ona potwierdzić dane: adres, nazwę i siedzibę zarządcy domu, tytuł prawny do zajmowanego lokalu, sposób ogrzewania lokalu i wody, kwotę wydatków na mieszkanie za ostatni miesiąc.
Właściciele domów jednorodzinnych dołączają do wniosku zaświadczenie potwierdzające powierzchnię użytkową i wyposażenie techniczne domu, wystawione przez właściwy organ nadzoru budowlanego wydający pozwolenia na budowę oraz rachunki dotyczące wydatków na utrzymanie domu.

Krok 3
Musisz wypełnić deklarację o wysokości dochodów brutto każdego członka rodziny, który z tobą mieszka (za ostatnie 3 miesiące).

Krok 4
Decyzję powinieneś dostać w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Jak się odwołać
Jeśli urząd odmówi ci dodatku, możesz odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dniu. Odwołanie składasz w wydziale, który wydał decyzję, a jego kierownik może (w ciągu 7 dni) zmienić decyzję lub przekazać sprawę do kolegium odwoławczego.

Piotr Suchy