2017/01/23_fundacja_spotkanie/stowarzyszenie1_-_glowne.JPG
Tej sprawy można było uniknąć, ale... przez wkroczenie lokalnej polityki i decyzję radnych z koalicji PiR/PiS, PSL, WN powstało niepotrzebne zamieszanie. Mowa o przyjętej przez radnych uchwale w sprawie zmian w statucie Fundacji „Zdrowie”, która – zdaniem przewodniczącego rady fundacji – jest kuriozalna.

 

Trochę historii...
Przypomnijmy, że w celu uratowania nowogardzkiego szpitala, w 2004 roku została utworzona Samorządowa Fundacja Opieki Medycznej „Zdrowie”. Stworzyły ją dwa podmioty: Stowarzyszenie na rzecz Szpitala oraz Gmina Nowogard. Fundacja „Zdrowie” miała w swoich celach m.in. wsparcie finansowe szpitala. Obecnie przewodniczącą fundacji jest Marta Pińkowska, natomiast rada fundacji składa się z 5 członków (2 członków mianowanych przez stowarzyszenie oraz 3 powoływanych przez burmistrza w imieniu gminy). Według statutu fundacji, kandydatów z ramienia gminy wskazuje burmistrz Nowogardu, a opiniuje rada miejska.
21 grudnia ub. r., w czasie sesji, burmistrz przedstawił radnym 3 kandydatury do rady fundacji. Kandydatury osób działających na co dzień w branży medycznej: Kazimierza Lembasa (obecny dyrektor nowogardzkiego szpitala), Moniki Bielej-Nouri (mgr pielęgniarstwa, spec. w pielęgniarstwie chirurgicznym) oraz Jolanty Bąk (mgr rehabilitacji ruchowej) nie zostały przez radnych zaakceptowane. Przy „okazji” jednak radni złożyli własny projekt uchwały, dotyczący zmian w statucie Fundacji „Zdrowie”, który umożliwia m.in., aby to sami radni wskazywali kandydatów do rady fundacji, a nie burmistrz. Uchwała została przez radę przyjęta. I tak pojawił się problem, bowiem, aby statut fundacji mógł być zmieniony, potrzebna jest jeszcze zgoda drugiego fundatora, czyli Stowarzyszenia na Rzecz Szpitala w Nowogardzie.

Kompetencje rady miejskiej to opiniowanie
W poniedziałek 23 stycznia br., w nowogardzkim szpitalu odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia na rzecz Szpitala. Spotkaniu, które otworzyła Anna Wiąz – prezes Stowarzyszenia, przewodniczył Tadeusz Hołubowski. Głównym tematem obrad było ustosunkowanie się do uchwały Rady Miejskiej zmieniającej statut Fundacji „Zdrowie”.
W czasie dyskusji, „suchej nitki” na decyzji radnych nie pozostawił Mieczysław Cedro – przewodniczący Rady Fundacji.
- Dla mnie doszło do kuriozalnej sytuacji. W statucie mamy wyrażenie fundator. W naszym przypadku jest ich dwóch: gmina Nowogard i Stowarzyszenie na rzecz Szpitala. Obydwa organy są równoprawnymi partnerami w fundacji. Jeden z organu partnera (rada miejska – przyp. red.) zachował się bardzo nieelegancko, bowiem uzurpował sobie pełnię prawa nad fundacją, podjął daleko idące zmiany w jej działalności. Co gorsza, organ ten nawet nie informował o tym jednego z fundatorów, co jest dla mnie rzeczą niezrozumiałą – mówił M. Cedro.
- Tworzyłam statut Fundacji „Zdrowie”. Jego intencją było, aby to była organizacja społeczna. Stąd nie mogę się zgodzić z tym, że radę fundacji powołuje rada miejska – mówiła Halina Szawan, współzałożycielka stowarzyszenia. – Zawsze rada miejska była organem doradzającym i opiniującym. Rada miejska może zgłaszać również swoje wnioski, jednak główną intencją statutu było to, że burmistrz ma głos decydujący i powołuje członków do rady fundacji.
- Kompetencje rady miejskiej były określone w statucie fundacji i są one następujące: rada ma opiniować kandydatury zgłoszone przez burmistrza. Innych kompetencji rada nie ma – podsumował dyskusję Antoni Bielida.

Kandydatury burmistrza
W czasie walnego zebrania członków Stowarzyszenia na rzecz Szpitala poruszono również sprawę trzech kandydatur, które radzie miejskiej przedstawił burmistrz Robert Czapla, a które zostały przez radnych odrzucone.
- Zawsze było tak, że burmistrz wskazywał kandydatury i do tej pory rada miejska w tym nie przeszkadzała. Z różnych środowisk wpływały wnioski, aby kandydatury te były związane ze służbą zdrowia. Dlatego na grudniowe obrady sesji zaproponowałem osoby: Kazimierza Lembasa, Moniki Bielej-Nouri i Jolanty Bąk – mówił do członków stowarzyszenia burmistrz R. Czapla. – Niestety te znane w środowisku medycznym osoby nie zostały zaopiniowane pozytywne przez radnych. Wolą rady natomiast było to, aby to radni mogli wskazywać kandydatury. Sytuacja obecnie jest taka, że jeśli rozpoczną się zmiany w statucie, to sparaliżujemy pracę fundacji na pół roku, bowiem w grę wchodzą zmiany m.in. w zapisach w KRS. Moim zdaniem statut sprzed zmian rady miejskiej był dobry i się sprawdził. Co najważniejsze, umożliwia dalszą, stabilna pracę fundacji. Stąd poproszę ponownie radę miejską o pozytywne zaopiniowanie trzech kandydatur.
Pomysł burmistrza Czapli został poparty przez członków stowarzyszenia jednomyślnie.

Stowarzyszenie przeciwko
Po około godzinnej dyskusji w sprawie uchwały rady miejskiej o zmianach w statucie fundacji, członkowie stowarzyszenia wypracowali jednogłośne poparte stanowisko. Zapisano je w formie uchwały stowarzyszenia, której sentencją jest zapis: „Stowarzyszenie na rzecz Szpitala w Nowogardzie (...) nie wyraża zgody na dokonanie zmian w Statucie Samorządowej Fundacji Opieki Medycznej Zdrowie”. Powodem decyzji członków stowarzyszenia jest m.in. brak konsultacji i niezgodność z obowiązującym statutem. Uchwała stowarzyszenia ma trafić do rady miejskiej.
***
Podczas spotkania członków stowarzyszenia omówiono również kwestie bieżącej działalności nowogardzkiego szpitala. Informację, którą przyjęto jednogłośnie przedstawił dyrektor placówki Kazimierz Lembas. Oprócz tego poinformowano, iż w czasie balu charytatywnego, zorganizowanego na rzecz szpitala zebrano 18.320 zł. Na rzecz szpitala prowadzona jest również akcja „Zostaw 1% w Nowogardzie”, z której pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu medycznego do nowogardzkiej placówki (nr KRS 0000207800; numer konta bankowego fundacji: Bank Spółdzielczy Goleniów O/Nowogard 72 9375 1012 4200 4271 2000 0010).
Opr. Marcin Ościłowski