2016/12/21_-_sesja/sesja1_-_glowne.JPG
W środę 21 grudnia br., odbyła się ostatnia planowa w tym roku sesja Rady Miejskiej w Nowogardzie. Pod obrady trafiło kilka projektów uchwał autorstwa burmistrza Nowogardu, nad którymi mieli się pochylić radni.

Sprawa Jarchlina

Nim jednak przystąpiono do głosowania nad nimi, radni rozpoczęli dyskusję odnośnie sytuacji pogorzelców z Jarchlina – przypomnijmy, że do pożaru 4-rodzinnego domu doszło 21 listopada br. Tę część sesji można określić jednym zdaniem - dużo gadania, a efekty żadne. A skąd takie wnioski?

Mianowicie, w czasie 2-godzinnej wymiany zdań wśród radnych, padło wiele pomysłów dotyczących udzielenia pomocy poszkodowanym. Najpierw zaproponowano, aby gmina sfinansowała odbudowę dachu i w pełni pokryła koszty remontu. Problem jednak w tym, na co wskazywał m.in. radca prawny, że gmina nie może sfinansować części prywatnej budynku. Padła więc druga propozycja, autorstwa niektórych radnych, aby pogorzelców wesprzeć dietami radnych. Jednak ten pomysł rozmył się w toku dyskusji, a w efekcie nie podjęto żadnej decyzji. Takie zwykłe bicie piany, które do niczego nie doprowadziło, a miało chyba zrobić wrażenie, że radni bardzo chcą pomóc. Jak widać – pomoc tak, ale nasze diety na to, to już nie.

Pomimo tych jałowych dyskusji (już na drugiej z rzędu sesji rady), burmistrz Nowogardu Robert Czapla skutecznie realizuje to, co obiecał podczas spotkania z poszkodowanymi. Przy wsparciu instytucji gminnych pogorzelcy otrzymali wszelką możliwą pomoc oraz mają już wykonany dach, który współfinansowała gmina. Działania te potwierdziła kierownik ZBK Grażyna Grosicka, która poinformowała nas, że remont budynku jest już na ukończeniu oraz, że gmina współpracuje na bieżąco z osobami poszkodowanymi i pokrywa niezbędne koszty. Zaś kierownik OPS Teresa Skibska potwierdziła, że jednostka gminna udzieliła wsparcia finansowego i rzeczowego poszkodowanym.

Radni chcą „grzebać” w statucie Fundacji „Zdrowie”

Kończy się właśnie kadencja Rady Fundacji „Zdrowie”. Przypomnijmy, że Samorządowa Fundacja Opieki Medycznej "Zdrowie" utworzona została w roku 2004 przez dwa podmioty: Stowarzyszenie na rzecz Szpitala oraz Gminę Nowogard, w celu ratowania nowogardzkiego szpitala (chciano bowiem wówczas zlikwidować szpital powiatowy w Nowogardzie). Radni ówczesnej kadencji chcieli go ratować. W tym też celu, ludzie dobrej woli, powołali Stowarzyszenie do zbierania funduszy dla szpitala. Z czasem jednak Stowarzyszenie wraz z Gminą powołało do życia Fundację Opieki Medycznej „Zdrowie”, która w swych celach miała m.in. wsparcie finansowe szpitala. Dziś funkcję Przewodniczącej Fundacji sprawuje Marta Pińkowska, zaś Rada Fundacji ma 5 członków (2 członków mianowanych przez Stowarzyszenie oraz 3 powoływanych przez Burmistrza w imieniu Gminy). Według statutu Fundacji, kandydatów w ramienia gminy wskazuje Burmistrz Nowogardu, a opiniuje Rada Miejska. W oparciu o ten zapis, radni zwracali się z prośbą do burmistrza R. Czapli, aby wskazanymi przez niego osobami były osoby związane ze służbą zdrowia. Burmistrz w ramach budowania dobrej współpracy z koalicją rządzącą, przystał na propozycję i na sesji 21 grudnia, zaproponował 3 następujące kandydatury: Kazimierz Lembas – obecny dyrektor nowogardzkiego szpitala, który chyba najlepiej w Nowogardzie zna bolączki służby zdrowia; Monika Bielej-Nouri – mgr pielęgniarstwa, posiadająca specjalizację w pielęgniarstwie chirurgicznym oraz Jolanta Bąk – mgr rehabilitacji ruchowej, która ukończyła studia podyplomowe na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Jednak Rada Miejska odrzuciła zaproponowane kandydatury bez żadnego uzasadnienia. Momentami dyskusja zaskakiwała samych radnych, czego najlepszym przykładem jest wypowiedź radnej Lidii Bogus (odwołanej prezes Fundacji „Zdrowie”), która wprowadziła niemałą konsternację wśród radnych, gdy stwierdziła, że jest przeciwko kandydaturze dyrektora Kazimierza Lembasa, bo jest już dyrektorem nowogardzkiego szpitala i będzie miał przez to zbyt dużo obowiązków. Ostatecznie radni nie zaakceptowali wskazanych kandydatur, natomiast złożyli projekt uchwały, dotyczący zmian w statucie Fundacji „Zdrowie”. Chodzi o to, by to oni wskazywali kandydatów do Rady Fundacji, a nie burmistrz. Koalicja przegłosowała tę zmianę i…stworzyła problem.

Otóż radni, w czasie dyskusji i po niej, nie chcieli przyjąć do wiadomości, jednego istotnego faktu. Mianowicie, aby statut Fundacji został zmieniony, musi być zgoda obu fundatorów, w tym Stowarzyszenia na Rzecz Szpitala w Nowogardzie. A takiej zgody nie ma. Czy to przypadkiem nie jest próba „skoku” radnych z koalicji PiR/PiS, PSL, WN i tzw. niezależnych na Fundację „Zdrowie” i obsadzenia Rady Fundacji swoimi ludźmi, niekoniecznie posiadającymi wiedzę i doświadczenie medyczne? Czy to tak właśnie ma wyglądać propozycja radnych koalicji współpracy z burmistrzem poprzez kolejną próbę ograniczenia mu kompetencji?

W trosce o personel sprzątający szpitala

Burmistrz Robert Czapla wygospodarował 25 tysięcy złotych na zakup nowego sprzętu do czyszczenia powierzchni podłogowej w nowogardzkim szpitalu. Po oddaniu nowej bryły szpitala i po przeprowadzonych remontach w starej części, powierzchnia do sprzątania znacznie się powiększyła. Większa powierzchnia, to więcej pracy. Widząc tę potrzebę i po skonsultowaniu tego zakupu z dyrektorem szpitala, burmistrz podjął decyzję o zakupie potrzebnego sprzętu. Radni zatwierdzili te działania burmistrza.

Pierwsze czytanie budżetu

W trakcie prawie siedmiogodzinnych obrad, radni pochylili się również nad projektem budżetu gminy na rok 2017, przygotowanym przez burmistrza i skarbnika. Skarbnik szczegółowo go radnym zreferował. Projekt ten został przekazany radnym już 1,5 miesiąca temu, bo 15 listopada. Radni mieli więc wystarczająco czasu, żeby się z nim dokładnie zapoznać. Dodatkowo przed sesją skarbnik przedstawił radnym preliminarz budżetowy w trakcie obrad dwóch komisji: społecznej oraz finansowo-budżetowej. W trakcie sesji radni zadawali pytania, a skarbnik na nie szczegółowo i wyczerpująco odpowiadał. Należy podkreślić, że podczas czytania budżetu nie padł żaden wniosek ani propozycja zmian radnych do omawianego projektu. Wygląda więc na to, że radni zaakceptowali propozycje budżetu, która została im przedstawiona.

Projekt budżetu gminy na rok 2017 zakłada m.in.:

- przeznaczenie 1.829.618 zł na inwestycje drogowe, w tym np.: modernizację dróg i chodników na os. Waryńskiego, przebudowę drogi gminnej w Olchowie, budowę parkingu wraz z chodnikiem przy ul. Leśnej, przebudowę drogi między ul. Kowalską i Zamkową, rozbudowę ścieżki wokół jeziora, wykonanie zatoczki autobusowej w Szczytnikach, budowę dróg dojazdowych do garaży przy ul. Racibora, wykonanie dojazdu, oświetlenia i kanalizacji deszczowej przy ul. 15 Lutego, przebudowę drogi gminnej w Świerczewie (dokumentacja);

- w dziale “oświata” projekt budżetu zakłada wydatki na m.in.: wymianę kotłowni w SP4 (340 tys. zł); dobudowanie sali lekcyjnej w Długołęce (432 tys. zł); wymiana okien w sali gimnastycznej SP1 i budowa siłowni zewnętrznej przy SP2;

- w dziale “gospodarka komunalna i ochrona środowiska” projekt zakłada m.in.: sfinansowanie dalszej przebudowy kanalizacji deszczowej, rozdzielającej sieci na sanitarną i deszczową w Nowogardzie (planowany koszt 100 tys. zł); budowę infrastruktury wod-kan (projekt i wykonanie) przy ul. Asnyka; budowę oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej w Słajsinie (dokumentacja) oraz przebudowę kanalizacji deszczowej i sanitarnej pomiędzy ulicami Warszawska – Zamkowa – Kowalska.

- zaplanowano także wydatki m.in. na: projekt budowy oświetlenia w Wierzbięcinie, rozbudowę oświetlenia drogowego w Brzozowie, budowę świetlicy w Osowie (dokumentacja) i Boguszycach, przebudowę świetlic wiejskich w Sikorkach, Grabinie (wykonanie co), Wierzchach (dokumentacja), Wołowcu (wymiana pokrycia dachu) i Łęgnie, budowę placu zabaw na os. Radosław oraz w Konarzewie, przebudowę boiska w Sikorkach (dokumentacja), budowę siłowni zewnętrznej w Żabowie oraz w Błotnie.

Jedną z najważniejszych jednak inwestycji zaplanowanych w budżecie na rok 2017 jest przebudowa placu Wolności – 1 etap, który w całości przewiduje wymianę wszystkich mediów pod nim, ponieważ ich stan techniczny jest katastrofalny. Na ten cel projekt budżetu przewiduje kwotę 1.800.000 zł.

Po zreferowaniu przez skarbnika gminy całości projektu budżetu, radni nie zgłosili żadnego wniosku do projektu.

Opr. Marcin Ościłowski i Piotr Suchy