pismo burmistrz rmDecyzje radnych, które zostały podjęte podczas przedwakacyjnej sesji Rady Miejskiej w Nowogardzie (22 czerwca br.), dla wielu z mieszkańców naszej Gminy, były i nadal są niezrozumiałe. Jedną z rzeczy, która została odrzucona głosami radnym z tzw. koalicji, którzy zagłosowali na nie (Słomski (PiR), Dziura (PiS), Nieradka (PiR), Kania (WN), Wiatr (niezależny), Bociarski (PSL), Krata (PSL) i Kwatkowski (PSL), zaś radni: Bogus (PiR), Gała (WN), Ciechanowski (WN), Jurczyk (WN), Cwajda (WN) i Paśko (PSL) wstrzymali się od głosu) było zabezpieczenie odpowiedniej kwoty na przygotowanie Planów Rewitalizacyjnych Miasta na lata 2016-2022. Ważność tego dokumentu dobiegła końca w roku 2015 i trzeba go obecnie zaktualizować.

Czym jest Lokalny Program Rewitalizacji (LPR)?

Lokalny Program Rewitalizacji stanowi dokument zawierający diagnozę problemów, jak i proponowanych rozwiązań poprawy sytuacji na obszarze zdegradowanym wyznaczonym na terenie Miasta Nowogard. Wymagane jest wyznaczenie obszaru rewitalizacji zgodnie z Wytycznymi Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego.

Do czego służy LPR?

Program Rewitalizacji jest niezbędnym dokumentem do ubiegania się o środki z Funduszy UE w tym ze środków np:

- z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,

- z Inicjatywy Jessica - dla rozwoju obszarów miejskich.

Dzięki funduszom unijnym udało się w naszej Gminie zrealizować wiele inwestycji, i to nie tylko w mieście, ale również tych na terenie wiejskim:

- budowa drogi gminnej Jana Pawła II w Nowogardzie;
- budowa kanalizacji deszczowej na ulicach Promenady, Placu Szarych Szeregów i 3-go Maja w Nowogardzie: wybudowanie kanalizacji deszczowej, wybudowanie studzienek kanalizacyjnych, wymiana istniejących kanałów z wykorzystaniem metody krakingu, budowa podczyszczalni wód opadowych;
- budowa placów zabaw dla dzieci na terenie wiejskim m.in. w: Ostrzycy, Szczytnikach, Łęgno, Karsk, Sąpolnica i w wielu innych;
- przebudowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Trzechel;
- budowa drogi dojazdowej do przyszłej Strefy Ekonomicznej w obrębach Wojcieszyn – Miętno;

- budowa drogowego oświetlenia solarnego w miejscowości Żabówko i Kulice;
- przebudowa i remont świetlicy wiejskiej w Orzechowie;
- rekultywacja jeziora Nowogardzkiego w Nowogardzie'';
- przebudowa systemu kanalizacyjnego i oczyszczania ścieków w Nowogardzie;
- budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Nowogardzie;
- przebudowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Świerczewo;
- budowa drogowego oświetlenia solarnego w miejscowości Kulice oraz Żabówku

- budowa mola na plaży miejskiej, skateparku, boiska do piłki siatkowej oraz placu zabaw;

- zakup nowego samochodu strażackiego dla OSP w Błotnie;

- przebudowa drogi w Olchowie;

- przebudowa drogi dojazdowej do Orlika;

- 12 mieszkaniowy budynek komunalny.

Bez Lokalnego Programu Rewitalizacji utrudniony znacznie będzie proces pozyskiwania funduszy unijnych na kolejne inwestycje. W tej też sprawie zwrócił się oficjalnym pismem burmistrz Robert Czapla do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nowogardzie Stanisława Saniuka (również do wiadomości radnej Jowity Pawlak – Przewodniczącej Komisji ds. Funduszy Europejskich i Inwestycji ), aby radni zajęli się tym tematem jak najszybciej (w miesiącu sierpniu br.), a nie czekali z tym do końca września br., kiedy to przewidywana jest sesja RM (wg zatwierdzonego harmonogramu). Programy unijne ruszyły, i jest szansa pozyskiwania kolejnych pieniędzy unijnych na gminne inwestycje. Jednak brak LPR utrudni znacząco ten proces – a szkoda by było nie skorzystać z takich możliwości, jakie daje nam Unia Europejska.

Piotr Suchy