karpacz004W dniu 3 października 2014 r., w Karpaczu na Dolnym Śląsku, już po raz kolejny zostały wręczone nagrody za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wśród nagrodzonych znalazła się również gmina Nowogard.

W spotkaniu podsumowującym projekty Samorząd Równych Szans, Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, Staż w administracji publicznej wsparciem aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz budowaniem pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych na rynku pracy II i Równe szanse rodziców dzieci niepełnosprawnych w powrocie na rynek pracy, wzięli udział samorządowcy z całej Polski, przedstawiciele urzędów centralnych i organizacji pozarządowych zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami i działających na ich rzecz.

Dobre praktyki realizowane w różnych samorządach w Polsce, niezależnie od wielkości czy zamożności tych samorządów, a jedynie ze względu na jakość realizowanych przez nie działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców, zostały nagrodzone w szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu Samorząd Równych Szans. Kapituła Nagrody wybrała 15 zwycięzców i przyznała 26 wyróżnień.

Docenienie działań tych samorządów stanowi potwierdzenie, że są one potrzebne, innowacyjne, efektywne i godne naśladowania. Realizujący je samorządowcy, otrzymując taki dowód poparcia dla realizowanej przez nich polityki równych szans, zostają zachęceni do dalszej aktywności.

Statuetki Samorządu Równych Szans wręczył Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych minister Jarosław Duda (przewodniczący Kapituły) i Prezes Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego Aleksander Waszkielewicz.

Laureaci statuetki i tytułu „Samorząd Równych Szans 2014”:

1. Poznań (woj. wielkopolskie) – ZŁOTA STATUETKA - Centrum Rozwoju Zawodowego Osób z Niepełnosprawnościami.

Z zachodniopomorskiego jedynie na 9 miejscu znalazł się Koszalin (woj. zachodniopomorskie) - Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”.

Wśród wyróżnionych 26 samorządów za realizację projektów znalazł się po raz kolejny Nowogard:

miejsce 6. Nowogard (woj. zachodniopomorskie) - Punkt terapeutyczny dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin (Stowarzyszenie „Serduszko”).

miejsce 20. Stargard Szczeciński (woj. zachodniopomorskie) - System rozwiązań wspierających rodziców w opiece i wychowaniu dzieci niepełnosprawnych

miejsce 22. Szczecin (woj. zachodniopomorskie) - SPEŁNIONE MARZENIA

Gmina Nowogard otrzymała wyróżnienie za realizację m.in. projektu „Punkt terapeutyczny dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin" w Nowogardzie., które zorganizowało Stowarzyszenie dla dzieci niepełnosprawnych „Serduszko" z siedzibą w Nowogardzie.
W wyniku projektu zrealizowano szereg zajęć terapeutycznych dla dzieci niepełnosprawnych z stowarzyszenia „Serduszko". Zostały przeprowadzone grupowe formy usprawniania i stymulowania dzieci niepełnosprawnych z udziałem ich rodzin. Gmina sfinansowała te działania kwotą 6000 zł w ramach otwartych konkursów dla organizacji pozarządowych.

W poniedziałek, 3 listopada br., prezes Stowarzyszenia „Serduszko” Dorota Banach podziękowała burmistrzowi Robertowi Czapli, w imieniu dzieci i ich rodziców, za wsparcie, jakie otrzymali od gminy na ten, jakże ważny cel, zaś burmistrz na ręce pani prezes złożył gratulacje i podziękowanie za zaangażowanie i realizację projektu przez Stowarzyszenie.

2014/11/4_karpacz

Piotr Suchy