2014 08 14 baby bum Po raz pierwszy w historii nowogardzkiego szpitala, odnotowano w miesiącu lipcu br.,  tak dużą liczbę urodzeń dzieci (54). W sumie w miesiącu lipcu br. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Nowogardzie zarejestrowano  liczbę 59 urodzeń. Od dłuższego już czasu obserwujemy w naszej gminie stały wzrost liczby urodzeń dzieci    

Tomuś syn Moniki i Kamila Palety z Nowogardu urodzony w lipcu br.

  1. Urodzonych w nowogardzkim szpitalu  - 17 dzieci z terenu naszej gminy, 36 dzieci spoza naszej  gminy.
  2. Urodzonych poza granicami Polski - 6 dzieci z rodziców pochodzących z  naszej gminy.

Ogólnie od początku roku zarejestrowano do 31 lipca br. 268 dzieci z tego : 141 dziewczynek, 127 chłopców.

Średnio 38/miesiąc.

Najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek : Julia, Lena, a dla chłopców : Bartosz Jan.

W bieżącym roku najwięcej dzieci urodziło się we wsi Wyszomierz (6 ), Konarzewo (4).

Dla porównania :

rok 2013

Zarejestrowano 363 dzieci, z tego : 184 dziewczynki, 179 chłopców.

Średnio 30/miesiąc.

Zameldowanych na naszej gminie 160 dzieci.

Najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek : Maja, Lena, a dla chłopców : Maciej Szymon.

Najwięcej dzieci urodziło się we wsi Długołęka (7 ), Ostrzyca (6).

rok 2012

Zarejestrowano 342 dzieci, z tego : 161 dziewczynek, 181 chłopców.

Średnio 29/miesiąc.

Zameldowanych na naszej gminie 144 dzieci.

Najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek :  Julia, Hanna, a dla chłopców : Jakub Filip.

Najwięcej dzieci urodziło się we wsi Osowo (8 ), Jarchlino (6 ).

Niewątpliwą przyczyną wzrostu urodzeń dzieci w naszym szpitalu jest renoma z jaką, cieszy się Oddział Ginekologiczno – Położniczy, który w tej chwili przyciąga przyszłe mamy nie tylko z terenu naszej gminy, ale również z całego województwa zachodniopomorskiego. Ogromny wpływ na to ma m.in. domowy klimat zapewniany kobietom  rodzącym oraz ich rodzinom, pełną intymność i poczucie bezpieczeństwa oraz wyposażenie oddziału w niezbędny, nowoczesny i wysokiej jakości sprzęt oraz aparaturę medyczną: KTG, USG, fotele i łóżka ginekologiczne (w chwili obecnej takiego sprzętu, jaki posiada nowogardzki szpital, nie posiada szpital Powiatowy w Goleniowie oraz wiele klinik w Polsce).

Szczególne znaczenie ma również to, że na oddziale znajduje się pokój odwiedzin oraz sala do porodów rodzinnych, podczas których kobiecie może towarzyszyć mąż, partner lub inna bliska osoba. A ponadto od momentu porodu aż do dnia wypisu ze szpitala, matka i dziecko cały czas przebywają razem.

Zdając sobie sprawę jak ważna w tym okresie jest pomoc doświadczonych osób, nasze położne uczą młode mamy  prawidłowo opiekować się maluszkiem. Do dyspozycji matek, pozostaje cały personel oddziału Ginekologiczno – Położniczego nowogardzkiego szpitala, który chętnie odpowiada na nurtujące w tym okresie pytania. Pokazują jak prawidłowo karmić, opowiadają o alternatywnych metodach karmienia oraz o diecie kobiety karmiącej. W razie konieczności zdiagnozują oraz pomogą rozwiązać problemy dotyczące laktacji. Nauczą, w jaki sposób łagodzić kolki, uczą sposobów usypiania i relaksacji dziecka. Ich wieloletnie doświadczenie, pomoc i zaangażowanie w wykonywaną pracę pomaga pacjentkom w pełni cieszyć się tymi niepowtarzalnymi chwilami.

Reasumując po tym wszystkim co zostało tu opisane,  śmiem twierdzić, że to nie był pierwszy i zarazem nie ostani taki rekordowy miesiąc urodzeń w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym  w Nowogardzie.

Anna Narkiewicz