Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina, że wciąż można składać wnioski o preferencyjną pożyczkę w ramach projektu systemowego „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz rozwoju ekonomii społecznej”. Projekt jest finansowany w 85% z EFS, i 15% z dotacji celowej budżetu państwa.

Pożyczki mogą być przeznaczone wyłącznie na przedsięwzięcia wpływające na rozwój przedsiębiorstwa społecznego poprzez działania podejmowane w celu wypracowania lub zwiększenia zysku lub nadwyżki bilansowej lub wzrostu zatrudnienia, zgodnie z informacjami przedstawionymi we wniosku o pożyczkę.
Podstawowe warunki uzyskania pożyczki:
a) przeznaczenie pożyczki na przedsięwzięcie służące rozszerzeniu działalności poprzez zwiększenie osiąganych przychodów lub zatrudnienia (w tym na zakup materialnych i niematerialnych środków obrotowych i inwestycyjnych), zgodnie z założeniami przedstawionymi we wniosku;
b) rentowność przedsięwzięcia, na realizację którego przeznaczona zostanie pożyczka.
Pożyczki udzielane są w ramach pomocy de minimis, tj. na preferencyjnych warunkach. Maksymalna kwota pożyczki to 100 tys. zł i może być udzielona maksymalnie na okres 60 miesięcy.
Oprocentowanie – 0,5 (z możliwością obniżenia do 0,25) stopy redyskonta weksli.
Zabezpieczeniem pożyczki jest tylko weksel in blanco.

O pożyczkę preferencyjną mogą się ubiegać:

  • wyłącznie PES prowadzące działalność gospodarczą przez minimum 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o pożyczkę.
  • Spółdzielnie pracy;
  • Spółdzielnie inwalidów i niewidomych;
  • Organizacje pozarządowe lub podmioty, które wymienione zostały w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o pożytku publicznym i wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja 2003 r. z późn. zm.), tj.:
    • osoby prawne lub jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
    • spółdzielnie socjalne;
    • spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, lub kluby sportowe będące spółką działającą na postawie przepisów ustawy z dnia 25.06.2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Projekt systemowy realizowany jest na obszarze całego kraju, który został formalnie podzielony na 5 makroregionów. Zachodniopomorskie tworzy makroregion północny wraz z województwami pomorskim i warmińsko-mazurskim.
Do rozdysponowania w tym makroregionie pozostało 2,6 mln zł

Operatorem we wszystkich makroregionach, do którego należy się zwrócić aby otrzymać pożyczkę  został Pośrednik Finansowy Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A., ul. Okopowa 56, 01-042 Warszawa
Tel.: 22 636 07 40
Faks: 22 636 29 02
Więcej na stronie http://esfundusz.pl      
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WRLFKiS
Agnieszka Wróblewska