profilaktyka 12Na terenie gminy Nowogard, zakończyły się coroczne badania profilaktyczne wad postawy w ramach realizacji Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży Szkolnej Gminy Nowogard, które zostały przeprowadzone wśród uczniów z klas 0-6.

profilaktyka 10Na temat tychże badań, wypowiedzi udzielił dr n. med. Dariusz Larysz - specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii - ordynator oddziału VI chirurgii urazowo-ortopedycznej w Szpitalu w Zdunowie.

Co to są za badania i jaki jest najważniejszy cel tych badań profilaktycznych?

Są to badania profilaktyczne dzieci w wieku szkolnym. Badania te mają na celu wykrycie podstawowych wad postawy i zakwalifikowanie tych dzieci do zajęć korekcyjnych czyli do poprawy ich postawy i stanu fizycznego.

Do uczniów w jakim wieku są one skierowane?

Badania te obejmują dzieci w przedziale szkolnym 0-6.

Jaką liczbę uczniów objęły te badania?

W sumie 759 uczniów objętych zostało badaniami profilaktycznymi w roku szkolnym 2013/2014.

Kiedy te badania zostały zapoczątkowane w naszych szkołach?

Cyklicznie te badania prowadzone są prawie od 8 lat. Nie jest to jednorazowa i miejmy nadzieję, że nie ostatnia taka akcja badań, bo skutki tych badań są widoczne i autentycznie namacalne.

Jaki jest ich rezultat na dziś?

Bardzo duży, bo u jednych dzieci wady postawy zostały wyleczone, a u innych widzimy znaczną poprawę.

Po kilku latach badań jak wygląda stan zdrowia nowogardzkich uczniów? Jakie wady postawy występują najczęściej?

Najczęstsze wady to są takie typowe, jak dla tego wieku czyli takie, które wynikają ze złej postawy siedzącej, są wynikiem garbienia się, przywodzenia ramion, skrzywienie kręgosłupa, ale są również typowe skrzywienia wynikające z obciążenia samego ciała np. przy nadwadze – koślawość stóp czy kolan. Są to typowe wady i one też występują najczęściej.

W porównaniu z poprzednimi 8 latami, gdy prowadziliśmy badania, widzimy z roku na rok , że stan ten się poprawia. Trzeba powiedzieć, że obecna populacja dzieci nowogardzkich jest w mniejszym stopniu dotknięta wadami postawy. Być może jest to związane z tym, że jest obecnie zdecydowanie szerzej rozwinięta gimnastyka korekcyjna, a także dlatego, że prowadzone jest wcześniejsze postępowanie prewencyjne.

Na co rodzice powinni zwrócić przede wszystkim swoją uwagę?

Przede wszystkim na prawidłową postawę dziecka w domu. Jak dziecko siedzi, jak odrabia lekcje, jaką ma postawę ciała siedząc np. przed telewizorem czy przy komputerze. Nie mniejsze znaczenie na wady postawy , a wręcz istotne, ma również ciężar tornistrów i plecaków, które dzieci noszą do szkoły. Jeżeli już mają to być tornistry, to powinny być założone na oba ramiona, a nie założone niedbale na jedno ramię.

No i rzecz chyba najważniejsza – rodzice nie powinni, pod jakimkolwiek pozorem, ulegać namowie swych dzieci, aby ci zwalniali je z zajęć lekcji w-f, które mają w zapobieganiu powstawania wad postawy u dzieci kluczowe zadanie.

Ekipa biorąca udział w badaniach: pielęgniarki i lekarze - ilu i jakiej specjalizacji są lekarze biorący udział w badaniach oraz skąd są?

Ekipa lekarska to przede wszystkim lekarze ortopedzi ze Szpitala w Zdunowie:

  • dr n. med. Dariusz Larysz

  • lekarz ortop. Sebastian Kuras

  • lekarz ortop. Maciej Domin

  • Ekipa pielęgniarska to nowogardzkie pielęgniarki pracujące w szkołach na terenie gminy:

  • piel. Jadwiga Kosakiewicz

  • piel. Bożena Wierszyło

  • piel. Danuta Michalak

  • hig. szkol. Maryla Grobelna

  • Dziękuję za rozmowę.

     

    Gminny Program Profilaktyki i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Gminie Nowogard zapoczątkowany został w maju 2007 roku, kiedy na Komisję Zdrowia do Urzędu Miejskiego w Nowogardzie, zaproszona została między innymi piel. Jadwiga Kosakiewicz – kierownik zakładu Pielęgniarstwo w Środowisku Nauczania i Wychowania w Nowogardzie.

    Przedstawione przez nią dane dotyczące stanu zdrowia dzieci i młodzieży szkolnej wynikające ze sprawozdań sporządzonych przez pielęgniarki pracujące w szkołach okazały się dla Komisji Zdrowia niepokojące. W wieku dorastania i dojrzewania u dzieci i młodzieży pojawiają się różne problemy zdrowotne. Według jej informacji w roku 2007 powyżej 32% uczniów miało wady postawy, 80-90% próchnicę zębów, 20% wady wzroku, a około 6% dzieci, przy tendencji wzrostowej miało problem z nadwagą i otyłością. Postanowiono więc utworzyć zespół w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich szkół z terenu gminy Nowogard.

    Na czele tego 20 osobowego zespołu stanęła Jadwiga Kosakiewicz. Zespół został podzielony na 3 grupy robocze, które miały opracować plan, zakres i propozycje działań w poszczególnych obszarach: I grupa robocza opracowywała zagadnienia związane z wadami postawy, próchnicą zębów, nadwagą i otyłością oraz wadami wzroku; II grupa zajęła się problemem uzależnień i agresji; zaś III promocją zdrowia. Efektem pracy zespołu było opracowanie Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży Szkolnej, którego zadaniem było wyjść naprzeciw pogarszającej się kondycji zdrowotnej dzieci i młodzieży szkolnej.

    Program został przyjęty do realizacji przez Burmistrza Nowogardu w lutym 2008 roku. Jego głównym elementem jest profilaktyka wad postawy. Organizacją badań ortopedycznych przy dobrej współpracy z dyrektorami szkół oraz gronem pedagogicznym zajmuje się J. Kosakiewicz, wraz ze swoim zespołem pielęgniarskim, natomiast badania ortopedyczne prowadzi dr n. med. D. Larysz wraz ze swoim zespołem. Pierwsze badania rozpoczęto we wrześniu 2007 r. w szkołach należących do gminy Nowogard. Dr n. med. D. Larysz. i piel. Jadwiga Kosakiewicz przeprowadzali badania profilaktyczne, nie mając na to żadnych środków finansowych, bowiem dopiero w roku 2008 zostały przeznaczone na ten cel fundusze przez gminę.

    Gmina Nowogard w roku 2014 przeznaczyła na Program 66.700 zł, w tym na profilaktykę wad postawy – 50.700 zł. Badaniami objęto około 1.500 uczniów z czego skorzystało 759. Dzieci, u których stwierdzono wadę postawy, uczestniczą w zajęciach korekcyjnych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, przez cały okres szkolny. Powołanie zespołu oraz realizacja Programu, jak pokazuje czas, było dobrym krokiem i jest on do dnia dzisiejszego realizowany.

    Wszystkim nam powinno zależeć, żeby uczniowie po ukończeniu szkoły weszły w dorosłe życie nie obciążone problemami zdrowotnymi, dlatego powinniśmy już od najmłodszych lat chronić je przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Możliwie wcześnie zapobiegać, wykrywać i skutecznie leczyć pojawiające się problemy zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że bez aktywnego udziału rodziców w profilaktyce, te prozdrowotne działania będą niepełne i mogą nie odnieść skutku.

    2014/04/14_badania_profilaktyczne_w_sp

    Opr. Piotr Suchy