2014_02_10_polonez 004Poloneza czas zacząć...
Jak co roku tradycji stało się zadość. W piątek, 7 lutego br. w Nowogardzkim Domu Kultury odbył się coroczny turniej na najlepiej wykonanego poloneza, którego otworzył burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Roztańczona impreza na stale zadomowiła się w naszym mieście, doczekała się już wiernych fanów.

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi muzyczne upodobania: kiedyś poloneza-nieodłącznego elementu każdego balu studniówkowego- tańczono do tęsknych fraz skomponowanych przez księcia Michała Kleofasa Ogińskiego („Pożegnanie Ojczyzny"), dziś króluje wersja Wojciecha Kilara i jego filmowy polonez z „Pana Tadeusza".
Warto przypomnieć, że tak popularny obecnie wśród maturzystów polonez, jest tańcem kołowym, korowodowym w metrum trójmiarowym. Rozwinął się z „tańca polskiego" w XVIII wieku, a ten z kolei wywodzi się z XVII - wiecznego tańca chodzonego zwanego „pieszym"albo „chmielowym". Nazwa polonez pojawiła się pod koniec XVIII wieku, na miejsce"tańca polskiego".


Występy maturzystów oceniało Jury w składzie: dr Zbigniew Łukaszewski, dyrektor Goleniowskiego Domu Kultury, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina"; Regina Mąkowska, instruktorka i choreograf, założycielka szkoły tańca ART.STRIT w Nowogardzie oraz Agata Kubiak, magister wychowania fizycznego i pedagog tańca.
Ocenie jury podlegały przede wszystkim:technika tańca – w tym wymiarze oceniane było wykona
nie podstawowych figur i kroków poloneza, charakter tańca, poziom trudności, umiejętność poruszania się na scenie i współpraca, między tancerzami,kompozycja czyli choreografia, ocenie podlegały tutaj zmiany, przejścia i oryginalność zastosowanych elementów ogólnym rysunku tańca .
Każdy zaprezentowany układ był inny, ciekawy i oryginalny. Głównym celem turnieju jest wspólna zabawa, integracja uczestników i instruktorów oraz chęć przedłużenia o choćby jedną małą chwilę tego wyjątkowego nastroju związanego ze studniówką. Rywalizacja i dobra zabawa to trudne do połączenia elementy.
Okazały puchar i nagrodę w wysokości 1000 PLN za najefektowniejszą wersję studniówkowego poloneza otrzymali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie Szczecińskim, którego tancerze ubrani w stylizowane kostiumy rzeczywiście prezentowali się okazale.
II miejsce zajęły ex aequo zespoły z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie oraz z Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie Szczecińskim. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali dyplomy.
Niezwykle sympatycznym i niespodziewanym akcentem kończącego się turnieju, był żywiołowo wykonany taniec uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie Szczecińskim .
Do zobaczenia za rok!

Anna Narkiewicz

2014 02 10 polonez 005